Szukaj

Autotest na HIV w wolnej sprzedaży we Francji

Podziel się
Komentarze0

Test na HIV/AIDS, który można zrobić samodzielnie w domu, już wkrótce we Francji powinien trafić do wolnej sprzedaży w aptekach bądź w internecie. Pozwala on na uzyskanie szybkiego rezultatu, potwierdzającego bądź wykluczającego infekcję HIV u pacjenta, na podstawie prostej próbki krwi bądź śliny.Test Oraquick – test śliny – jest dostępny w USA już od lipca 2012. Testy TROD – szybkie testy krwi – są używane we Francji już od 2 lat przez różne stowarzyszenia poza szpitalem.

TROD pozwalają na uzyskanie odpowiedzi już w ciągu 30 minut. Dla porównania, aby uzyskać wynik testu klasycznego na HIV, trzeba wykazać się co najmniej kilkudniową cierpliwością.

Eksperci francuscy oceniają, że badania Oraquick i TROD, które można zrobić dobrowolnie, mogą zwiększyć autonomię pacjentów w ich odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie innych ludzi.


Można je proponować bezpośrednio populacjom zagrożonym, dołączając do nich jasną ulotkę instruktażową oraz promującą wykrywanie wirusa.

Specjaliści z CNS oceniają jednakże, że testy te powinny stanowić dodatkową i uzupełniającą opcję do istniejącej oferty w dziedzinie wykrywania infekcji HIV. W żadnym wypadku nie powinny być stosowane jako testy niezależne, ponieważ ich wyniki powinny być potwierdzone przez konwencjonalne testy biologiczne.

Wprowadzenie tych testów we Francji ma pozwalać na wykrywanie 4 000 osób seropozytywnych i na uniknięcie 400 nowych infekcji rocznie, jak uważa centrum CNS, które opiera się na prognozach zrealizowanych w USA.

Organizacja Aides, jedno z głównych stowarzyszeń francuskich walczących z HIV, z uznaniem przywitała opinię CNS odnośnie szybkich testów.

Statystyki InVS (Institut national de Veille Sanitaire) pokazują, że w 2011 roku we Francji 6 100 osób dowiedziało się, że są zarażone wirusem HIV. Natomiast ok. 30 000 – 40 000 ludzi żyje z infekcją, nawet o tym nie wiedząc.

Komentarze do: Autotest na HIV w wolnej sprzedaży we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz