Szukaj

Antyoksydanty w diecie nie redukują ryzyka udaru?

Podziel się
Komentarze0

W przeciwieństwie do innych badań, prace przedstawione w Neurology przekonują, że całkowity poziom antyoksydantów w diecie nie jest związany z ryzykiem udaru czy demencji. Autorka badania, dr Elizabeth E. Devore z Harvard Mediacl School w Bostonie i z Reasmus Medical Center w Rotterdamie, mówi: antyoksydanty, takie jak likopen, witaminy E i C, beta-karoten, możemy znaleźć w wielu produktach pokarmowych.Nasze rezultaty są interesujące, ponieważ wcześniejsze badania pokazywały, że związki te mogą zapobiegać demencji i udarowi mózgu. Możliwe jest, kontynuuje badaczka, że to pojedyncze antyoksydanty, albo główne produkty, które zapewniają te przeciwutleniacze – a nie ich całkowity poziom w diecie – przyczyniają się do obniżania ryzyka demencji i udaru mózgu, o czym mówiły inne badania.

Nowe badanie obserwowało 5 395 osób w wieku 55 lat i więcej, które nie miały oznak demencji na początku.


Uczestnicy wypełnili kwestionariusz na temat swojej diety. Następnie byli obserwowani przez 14 lat przeciętnie.

Podzielono ich na 3 grupy: niski, umiarkowany i wysoki poziom antyoksydantów w diecie.

Ok. 600 osób zachorowało na demencję w trakcie trwania badania, a 600 kolejnych miało udar.

Ale naukowcy przekonali się, że wysoki i niski poziom antyoksydantów w diecie nie miał wiele wspólnego z pojawianiem się tych kondycji.

Dr Devore odnotowuje, iż 90% różnicy w poziomie przeciwutleniaczy u uczestników badania wynikało z wypijanej kawy i herbaty, które zawierają wysokie poziomy nietradycyjnych antyoksydantów, takich jak flawonoidy.

Wyniki te różnią się od rezultatów włoskiego badania, które pokazało, że całkowity wysoki poziom antyoksydantów był powiązany z niższym ryzykiem udaru, w przypadkach gdzie antyoksydantów z herbaty i kawy było mało, a spożycie owoców, warzyw i alkoholu było wysokie, mówi dr Devore.

Komentarze do: Antyoksydanty w diecie nie redukują ryzyka udaru?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz