Szukaj

Alemtuzumab nowym lekiem na stwardnienie rozsiane

Podziel się
Komentarze0

Według badań opublikowanych w ostatnim tygodniu, środek pierwotnie stosowany w leczeniu raka zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów stwardnienia rozsianego. Alemtuzumab (AMM) to lek z laboratorium Genzyme (Sanofi), który został wynaleziony w celu leczenia leukemii oraz innych chorób nowotworowych.Lecz według badań opublikowanych ostatnio, to lekarstwo (na początku o nazwie Campath), spowodowało poprawę stanu zdrowia osób chorych na stwardnienie rozsiane, redukując tym samym nawroty choroby.

W jednym z badań („CARE MS 1”, przeprowadzone na pacjentach dotychczas nieleczonych), w grupie leczonej alemtuzumabem zaobserwowano o połowę mniej nawrotów stwardnienia rozsianego podczas dwóch lat obserwacji (22% wobec 40%), niż w grupie, która stosowała interferon.

Podobne rezultaty otrzymano w drugim badaniu („CARE MS 2” przeprowadzonym na pacjentach, którzy mieli nawroty choroby podczas leczenia), zauważyło brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet, które opublikowało wyniki tych dwóch prób.


Alastair Compston (Cambridge University), jeden z autorów badań przypuszcza, iż rezultaty te ukazują perspektywę znaczącej poprawy jakości życia oraz lepszej przyszłości dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane.

W rzeczywistości ten lek był od dawna przepisywany na stwardnienie rozsiane, lecz nie przeprowadzono wcześniej żadnego badania, ani nie autoryzowano żadnych wskazówek.

Stosowanie alemtuzumabu, przeciwciała monoklonalnego, jest również obciążone pewnym ryzykiem z powodu znaczących skutków ubocznych, pośród których znajdują się: infekcje, choroby autoimmunologiczne (tarczyca) i spadek liczby płytek krwi.

Według The Lancet, medyczna kontrola oraz ostrzeżenia w tym temacie są więc niezbędne. Niemniej jednak, wyniki badań umożliwiły wykorzystywanie leku AMM w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Odkrycie leków takich jak alemtuzumab jest bardzo istotne – lecz zdaniem The Lancet, musimy się upewnić, że ten lek jest dostępny i przystępny cenowo, mimo sukcesów i nadmiernej, jak się jeszcze wydaje, popularności.

Rzecznik Cambridge Unviersity zapowiada, iż naukowcy amerykańscy i europejscy wprowadzą alemtuzumab na rynek pod nazwą Lemtrada w 2013 roku.

Komentarze do: Alemtuzumab nowym lekiem na stwardnienie rozsiane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz