Szukaj

Alemtuzumab nowym lekiem na stwardnienie rozsiane

Podziel się
Komentarze0

Według badań opublikowanych w ostatnim tygodniu, środek pierwotnie stosowany w leczeniu raka zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów stwardnienia rozsianego. Alemtuzumab (AMM) to lek z laboratorium Genzyme (Sanofi), który został wynaleziony w celu leczenia leukemii oraz innych chorób nowotworowych.Lecz według badań opublikowanych ostatnio, to lekarstwo (na początku o nazwie Campath), spowodowało poprawę stanu zdrowia osób chorych na stwardnienie rozsiane, redukując tym samym nawroty choroby.

W jednym z badań („CARE MS 1”, przeprowadzone na pacjentach dotychczas nieleczonych), w grupie leczonej alemtuzumabem zaobserwowano o połowę mniej nawrotów stwardnienia rozsianego podczas dwóch lat obserwacji (22% wobec 40%), niż w grupie, która stosowała interferon.

Podobne rezultaty otrzymano w drugim badaniu („CARE MS 2” przeprowadzonym na pacjentach, którzy mieli nawroty choroby podczas leczenia), zauważyło brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet, które opublikowało wyniki tych dwóch prób.

Zobacz również:Alastair Compston (Cambridge University), jeden z autorów badań przypuszcza, iż rezultaty te ukazują perspektywę znaczącej poprawy jakości życia oraz lepszej przyszłości dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane.

W rzeczywistości ten lek był od dawna przepisywany na stwardnienie rozsiane, lecz nie przeprowadzono wcześniej żadnego badania, ani nie autoryzowano żadnych wskazówek.

Stosowanie alemtuzumabu, przeciwciała monoklonalnego, jest również obciążone pewnym ryzykiem z powodu znaczących skutków ubocznych, pośród których znajdują się: infekcje, choroby autoimmunologiczne (tarczyca) i spadek liczby płytek krwi.

Według The Lancet, medyczna kontrola oraz ostrzeżenia w tym temacie są więc niezbędne. Niemniej jednak, wyniki badań umożliwiły wykorzystywanie leku AMM w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Odkrycie leków takich jak alemtuzumab jest bardzo istotne – lecz zdaniem The Lancet, musimy się upewnić, że ten lek jest dostępny i przystępny cenowo, mimo sukcesów i nadmiernej, jak się jeszcze wydaje, popularności.

Rzecznik Cambridge Unviersity zapowiada, iż naukowcy amerykańscy i europejscy wprowadzą alemtuzumab na rynek pod nazwą Lemtrada w 2013 roku.

Komentarze do: Alemtuzumab nowym lekiem na stwardnienie rozsiane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz