Szukaj

AIDS: zrozumieć przedwczesne starzenie chorych

Podziel się
Komentarze0

Dzisiaj, we Francji, ok. 150 000 osób jest nosicielami wirusa HIV. Od 1984 roku, czyli daty odkrycia wirusa, postępy w badaniach nad tą epidemią są wręcz spektakularne. Udało się opracować różne terapie, dzięki którym osoby seropozytywne mogą żyć przez wiele dziesięcioleci. Jednakże, nie oznacza to, że infekcja jest pozbawiona konsekwencji.Chorzy bowiem zapadają na różnego rodzaju patologie (zapalenia wątroby, neuropatie, zanik mięśni, nowotwory, zużycie tętnic i żył, zapalenie jelita grubego), a ich ciała starzeją się przedwcześnie w porównaniu do ciał osób seronegatywnych.

Francuski profesor Gilles Pialoux ze szpitala Tenon obserwuje to przedwczesne starzenie od ponad dwudziestu lat. Jak ocenia specjalista, u osób seropozytywnych choroby związane z wiekiem pojawiają się o 10 – 15 lat wcześniej niż u osób seronegatywnych.


Naturalnym jest więc pytanie, dlaczego tak się dzieje, co jest przyczyną tego przedwczesnego starzenia?

Od 2008 roku, laboratorium biochemiczne szpitala Tenon prowadzi badanie w tej dziedzinie. Każdego dnia, technicy przyglądają się dziesiątkom próbek krwi od osób seropozytywnych, które przychodzą do laboratorium z całej Francji.

Prof. Jacqueline Capeau, przełożona jednostki biochemii szpitala Tenon, mówi: - Kiedy się starzejemy, nasze komórki, nasze tkanki uwalniają to, co nazywamy cytokinami zapalnymi. U pacjentów seropozytywnych, tych cytokin zapalnych jest nieco więcej niż u osób niezarażonych w tym samym wieku. Cytokiny zapalne atakują zaś tkanki – kości, serce, mózg, bez wyjątku. Powodują choroby degeneracyjne, związane ze starzeniem. My chcemy dowiedzieć się, dlaczego osoby seropozytywne mają więcej zapaleń w ciele niż osoby seronegatywne.

Rezultaty tego szerokiego badania pozwolą ulepszyć techniki leczenia osób zarażonych HIV.

Komentarze do: AIDS: zrozumieć przedwczesne starzenie chorych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz