Szukaj

AIDS: jad pszczeli zniszczy wirusa HIV?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Washington University w USA dokonali zadziwiającego odkrycia, pracując nad jadem pszczelim. Okazuje się, że substancja ta, już i tak znana z rozlicznych zalet, może zniszczyć wirusa HIV. W dodatku bez uszkadzania zdrowych komórek organizmu.A bardziej konkretnie, toksyna obecna w jadzie, zwana melittyną, ma posiadać właśnie takie właściwości.

Prace ukazały się w Antiviral Therapy.

Melittyna jest w stanie przedziurawiać otoczkę ochronną różnych wirusów, w tym także wirusa HIV. Właściwość ta była znana już wcześniej, ale stosowaną ją przeciwko innym mikroorganizmom. Po raz pierwszy melittynę zastosowano w przypadku HIV.

Dr Samuel Wickline, kierujący tymi badaniam, mówi: - Wielkie ilości melittyny krążącej swobodnie mogą spowodować poważne szkody w organizmie. Dlatego posłużyliśmy się wyjątkową techniką w naszym eksperymencie: nanocząsteczkami z melittyną.


Poza melittyną, naukowcy dodali także dodatkową ochronę na powierzchnię nanocząsteczek, aby nie atakowały normalnych komórek.

Wirus HIV, wyjątkowo mały, nawet jak na wirusa, i mniejszy od nanocząsteczek, jest w stanie wślizgnąć między warstwy ochronne tych ostatnich, a tym samym wejść w kontakt z ich powierzchnią, gdzie czeka na niego pszczela toksyna. W ten sposób, melittyna łączy się z otoczką wirusową, tworząc na niej pory i powodując jej pękanie.

- Wirus nie ma już swojej ochrony – wyjaśnia dr Joshula L. Hood, główny autor badania.

- Głównym celem tego badania było zaatakowanie fizycznej spójności HIV - mówi dr Hood. – Wirus ma dwuwarstwową otoczkę ochronną, a jej zniszczenie prowadzi nieodwołalnie do jego śmierci.

Zdaniem naukowca, to przełomowe odkrycie posłuży przede wszystkim do opracowania skutecznego żelu pochwowego, który pozwoli na unikanie infekcji HIV.

– Mamy nadzieję, że w miejscach, gdzie HIV jest wyjątkowo powszechny, ludzie będą mogli stosować ten żel jako środek prewencji zatrzymujący infekcję początkową - konkluduje naukowiec.

Komentarze do: AIDS: jad pszczeli zniszczy wirusa HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz