Szukaj

30 000 seropozytywnych we Francji nie wie o swojej infekcji

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy są zarażeni HIV i o tym nie wiedzą, nieświadomie przenoszą chorobę na innych. We Francji może ich żyć nawet 30 000. Stanowią oni „ukryty rezerwuar” wirusa, według badania przeprowadzonego przez naukowców z Université Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu.Dr Virginie Supervie, epidemiolog z Inserm, która zaprezentowała badanie w trakcie konferencji naukowej Anrs (Agence nationale de recherches sur le sida), mówi: - Osoby te stanowią zaledwie 20% wszystkich nosicieli HIV, ale odpowiadają za ok. 60% nowych zarażeń każdego roku.

Stosując metodę wstecznej kalkulacji, badacze obliczyli - na podstawie danych z sieci nadzorujących AIDS - liczbę ludzi nieświadomych swojej infekcji pod koniec 2010.

W 2/3 przypadków byli to mężczyźni, z czego blisko 60% wymagało natychmiastowego leczenia. 70% wszystkich nieświadomych seropozytywnych zarażonych było od ponad roku, a 17% od ponad pięciu lat.

Zobacz również:Dr Antoine Henry ubolewa: - Dla tych osób nieświadomość własnego stanu to ogromne zagrożenie i strata szansy na leczenie. A wczesna terapia pozwala uniknąć komplikacji i zapobiega ewolucji infekcji do stadium AIDS.

Dzięki postępom w medycynie, pacjent leczony od samego zarania infekcji ma spodziewaną długość życia porównywalną do osoby zdrowej.

We Francji, czas między zakażeniem i wykryciem wirusa wynosi średnio 37 miesięcy u homoseksualistów, a ponad 4 lata u osób heteroseksualnych. Takie opóźnienie diagnozy zazwyczaj ma tragiczne skutki.

Wczesne wykrywanie, ważne z punktu widzenia zdrowia jednostki, jest również istotne dla zdrowia publicznego, prewencji i kontroli epidemii, przypominają francuscy specjaliści. Osoby, które wiedzą, że są seropozytywne, chronią swojego partnera i ograniczają ryzykowne zachowania.

Wiemy też, że leczenie antyretrowirusowe, zmniejszające ilość wirusa w wydzielinach ciała, bardzo znacznie ogranicza ryzyko transmisji HIV drogą płciową.

Dr Henry dodaje, że wykrywanie i leczenie wszystkich seropozytywnych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji, oznaczałoby koniec epidemii we Francji w ciągu 20 – 30 lat.

Komentarze do: 30 000 seropozytywnych we Francji nie wie o swojej infekcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz