Szukaj

Ewolucja pigmentacji

Podziel się
Komentarze0

Czerwone zabarwienie skóry czy włosów u człowieka nie jest postrzegane jako korzystny walor, lecz według ostatnich badań opublikowanych na łamach Physiological and Biochemical Zoology, może stanowić pewne fizjologiczne korzyści. Feomelanina, która jest odpowiedzialna za rudy kolor włosów, występowanie piegów u ludzi i pomarańczową barwę u innych zwierząt, jest również znana z uszkadzania komórek skóry oraz ze związku z ryzykiem czerniaka.Ismael Galván i Anders P. Moller z Uniwersytetu Paris-Sud poddali badaniom podczas jednego sezonu lęgowego przeżycie jaskółek dymówek oraz 58 gatunków ptaków amerykańskich.

Według naukowców, zużycie cysteiny, które występuje podczas wytwarzania feomelaniny, może być korzystne w warunkach niskiego poziomu stresu.

Cysteina, która jest głównie pobierana w pokarmie, może być toksyczna, gdy występuje w dużym stężeniu, więc produkowanie feomelaniny może pomóc w pochłanianiu nadmiaru ilości tego aminokwasu.

Naukowcy zmierzyli poziom kwasu moczowego we krwi oraz analizowali zabarwienie piór na gardłach wspomnianych ptaków. Kolor pierza w tym regionie ciała jest markerem stężenia feomelaniny.


Kiedy porównano ptaki, mające podobne stężenie kwasu moczowego (a więc podobne zdolności do wydalania nadmiaru aminokwasów), okazało się że zarówno europejskie jaskółki, jak i amerykańskie z większą ilością feomelaniny wykazywały się większą przeżywalnością.

Badanie to jest pierwszym, które ukazuje że poziom feomelaniny i korzyści z tego wynikające mogą zależeć od panujących warunków środowiskowych.

Ponadto wyniki wskazują, że produkowanie tego pigmentu jest korzystne w niektórych okolicznościach.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie wyższe kręgowce, w tym także ludzie, posiadają feomelaninę w różnych ilościach w skórze, owłosieniu i w pierzu, Galvan i Möller chcą kontynuować badania w celu uzyskania wiedzy na temat fizjologicznych skutków zawartości tego składnika, co pomoże z pewnością uzyskać więcej informacji na temat ewolucji pigmentacji.red. Justyna Dykas


Komentarze do: Ewolucja pigmentacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz