Szukaj

Wysokie poziomy glutaminianu w mózgu przyczyniają się do rozwoju schizofrenii?

Podziel się
Komentarze0

Nadmiar neuroprzekaźnika mózgowego glutaminianu może być przyczyną psychozy u ludzi, którzy są zagrożeni schizofrenią, jak wynika z badania opublikowanego w Neuron. Odkrycia badaczy z Columbia University Medical Center sugerują, iż być może wkrótce lekarze będą mieli do dyspozycji narzędzie do identyfikacji tych, którzy są zagrożeni schizofrenią.Być może uda się też opracować strategie terapeutyczne oparte na kontroli glutamininanu w mózgu, które posłużą zapobieganiu schizofrenii.

Dr Scott Small z CUMC mówi: - Wcześniejsze badania nad schizofrenią wykazały, że hipermetabolizm i atrofia hipokampu są największymi zmianami w mózgu pacjenta ze schizofrenią. Najświeższe badania zasugerowały, że do tych zmian dochodzi na bardzo wczesnym etapie choroby, co może oznaczać, że istnieje pewien proces mózgowy, który można wykryć, zanim choroba się rozpocznie.

Aby zlokalizować ten proces, badacze z CUMC posłużyli się neuroobrazowaniem u pacjentów i na mysich modelach choroby. Obserwowali 25 młodych ludzi ze schizofrenią, aby określić, co się dzieje w mózgu, kiedy u pacjenta pojawia się choroba.


Odnaleźli następujący wzorzec:

- najpierw zwiększa się aktywność glutaminianu w hipokampie,

- potem wzrasta metabolizm w hipokampie,

- a następnie hipokamp zaczyna zanikać.

Aby sprawdzić, czy wzrost glutaminianu prowadzi do innych zmian w hipokampie, badacze posłużyli się myszami. Kiedy podnieśli w ich mózgach aktywność tego neuroprzekaźnika, wzorzec okazał się taki sam, co u ludzi.

Teoretycznie, takie rozregulowanie glutaminianu i hipermetabolizm w hipokampie można wykryć u ludzi, którzy są zagrożeni chorobą bądź w jej wczesnym stadium, uważają badacze. A leczenie oparte na kontroli glutaminianu może chronić hipokamp, zapobiec albo spowolnić rozwój psychozy.

Strategie redukujące glutaminian były już wcześniej testowane, ale u pacjentów, których choroba była już zaawansowana.

Dr Jeffrey A. Lieberman z CUMC mówi: - Terapie oparte na glutaminianie mogą być bardziej użyteczne u ludzi, którzy są w grupie ryzyka albo na bardzo wczesnym etapie choroby. Wczesne interwencje mogą zapobiec upośledzającym skutkom schizofrenii.

Komentarze do: Wysokie poziomy glutaminianu w mózgu przyczyniają się do rozwoju schizofrenii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz