Szukaj

Wdzięczność redukuje stres, powstrzymuje starzenie i poprawia stan zdrowia

Wystarczy kilka minut dziennie, by radykalnie zmienić swoje życie i spowolnić procesy starzenia się. Jak? Poprzez... bycie wdzięcznym.Jakkolwiek nieprawdopodobnie może to brzmieć, kiedy zwolniamy tempo, żeby docenić wszystko to, co dobre w naszym życiu, następuje duża zmiana w naszej psychice.

Już najprostszy akt wdzięczności może pomóc utrzymać pracę serca i układu odpornościowego na odpowiednim poziomie, ukoić nerwy, utrzymać równowagę hormonalną i zwiększyć produkcję hormonu DHEA, chroniącego przed starzeniem.

W dłużej perspektywie wdzięczność redukuje stres, lęki, bezsenność i depresje. W dzisiejszych czasach do całego szeregu przeróżnych chorób przyczynia się właśnie stres.

Potwierdzone naukowo

Badania finansowane przez Institute of HeartMath and the U.S. Naval Postgraduate School in California pokazały, że stres można poskromić przy użyciu prostych technik, poświęcając na nie tylko kilka minut dziennie. Naukowcy opracowali nowy program samorozwoju emocjonalnego, który znacząco zmniejsza poziom hormonu stresu – kortyzolu – w organizmie człowieka, na rzecz zwiększenia produkcji DHEA.

Do badania zaproszono 45 zdrowych uczestników. Ich ślinę zbadano pod kątem zawartości DHEA i kortyzolu, a działanie autonomicznego układu nerwowego oceniono ze względu na zmienność rytmu serca. Ponadto wykorzystano ankietę psychologiczną. Uczestnicy zostali poddani badaniom przed i cztery tygodnie po zakończeniu programu samorozwoju emocjonalnego, który wiązał się ze stosowaniem praktyk zwiększających rolę wdzięczności i uznania w ich życiu.

Pełna gama pozytywnych skutków

Jak czytamy w raporcie: „Odnotowano wiele pozytywnych skutków, takich jak zwiększenie opiekuńczości i radości życia, a zmniejszenie poczucia winy, wrogości, życiowego wypalenia, lęków i negatywnych następstw stresu. Nastąpiła redukcja poziomu kortyzolu o około 23% oraz wzrost poziomu hormonu DHEA o 100%. W grupie kontrolnej nie zauważono żadnych większych zmian”.

Sara Childre, prezes Institute of HeartMath trafnie zauważa: - Korzyści płynące z bycia wdzięcznym są realne i osiągalne. To prosta droga do lepszego życia – wielu z nas zawsze w to wierzyło, teraz dysponujemy na to naukowym dowodami. Dzięki uczuciu wdzięczności jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej spełnieni. Wystarczy poddać się jej na kilka chwil w ciągu dnia.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Wdzięczność redukuje stres, powstrzymuje starzenie i poprawia stan zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz