Szukaj

Warto leczyć depresję u pacjentów cierpiących z powodu raka!

Podziel się
Komentarze0

Pomimo wytycznych zalecających badania w kierunku depresji u pacjentów chorych na raka, dotychczas nie było wiadomo, czy jakiekolwiek kroki w kierunku jej leczenia są skuteczne. Badania wykonane przez Uniwersytet Colorado Cancer Center i inne instytucje, opublikowane w Journal of the National Cancer Institute pokazują, że jak najbardziej są.Metaanaliza objęła 1362 chorych, a jest to kulminacja pięcioletniego wysiłku dr Kirstin Kilbourn z CU Cancer Center Investigatior i jej współpracowników.

W przeszłości patrzyliśmy na porady psychologiczne dla pacjentów jako na całość - a większość z nich nastawiona była na pomoc chorym w poradzeniu sobie ze stresem, a nie z depresją. Te badania pokazują, że leczenie depresji nie tylko eliminuje symptomy, ale także wskazuje dokładne kroki, które są w stanie dać najlepsze wyniki - mówi Kilbourn.


Mowa tu w szczególności o terapii behawioralnej i farmakologicznej.

Wciąż jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi - na przykład, czy efekty będą takie same u pacjentów, u których depresję wykryto przed rakiem? I które metody są najlepsze, biorąc pod uwagę inne kultury i rasy?

Kilbourn ma nadzieję, że następne badania i doświadczenia samych pacjentów pozwolą znaleźć wyjaśnienia.

Co najważniejsze, wyniki potwierdzają tezę, że badania przesiewowe w kierunku depresji u pacjentów chorych na raka są istotne, gdyż im wcześniej zostanie ona wykryta, tym lepiej i szybciej możemy interweniować i mieć wpływ na jej przebieg - mówi Kilbourn

Komentarze do: Warto leczyć depresję u pacjentów cierpiących z powodu raka!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz