Szukaj

Nocne podjadanie a choroby psychiczne?

Jak twierdzą naukowcy, dość rzadkie zaburzenie odżywiania, którym jest nadmierne spożycie – niekoniecznie picie – w nocy wymaga dalszych badań, ponieważ może to sygnalizować problemy zdrowotne związane ze zdrowiem psychicznym.

Przeanalizowano zaburzenia żywieniowe i historie chorób psychicznych ponad 1600 studentów z różnych uczelni i odkryto że około 4 procent odpowiada kryteriom nocnego podjadania i jedna trzecia z nich to osoby, które wykazują przy tym niepohamowany apetyt. Z badań przeprowadzonych przez dr Rebecka Peebles wynika, że obżarstwo i nocne podjadanie są dość często powiązane dlatego też często, gdy ktoś odwiedza klinikę w związku ze swoim nocnym podjadaniem okazuje się, że przejawia też niepohamowany apetyt. Peebles mówi: „Wydaje nam się że nocne podjadanie jest czymś, na co powinniśmy zwrócić uwagę nawet jeśli występuje tylko u niespełna 3 procent uczniów po skontrolowaniu obżarstwa, więc jest to dość ważne.” Rozróżnienie nocnego objadania i obżarstwa jest ważne z kilku powodów. Odkryto również że nocne jedzenie może wymagać innego podejścia niż leczenie zaburzeń odżywiania, które mogą być również obecne.

Jak się okazało, nocne jedzenie częściej przytrafia się uczniom którzy wcześniej chorowali na anoreksje nerwową  lub leczą się na ADHD. Według najnowszej diagnozy, tym co charakteryzuje nocne podjadanie, jest zwiększenie apetytu w godzinach nocnych, ale zwykle przyjmuje formę ‘pasienia się’ na jedzeniu przez cały wieczór, niż na intensywnym obżarstwie i może również wiązać się z nocnym wstawaniem tylko po to, aby jeść. Często chęć jedzenia powiązana jest z silnym poczuciem że tylko to poprawi sen i umożliwi ponowne zaśnięcie.

Z przeprowadzonego badani wynika że średnio na 67 uczniów, którzy podjadają w nocy, 22 przejawia obżarstwo. Depresja i samookaleczanie było bardziej powszechne w grupie osób, które podjadają w nocy. Osoby te są powiązane również z innymi zaburzeniami jedzenia, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno fizycznych jak i  psychicznych.

Według Rebecki Peebles to bardzo ważne, aby pomóc ludziom z syndromem nocnego podjadania. Bardzo pomocni mogą okazać się rodzice i przyjaciele, którzy zazwyczaj wcześniej dostrzegają objawy. Peebles mówi dalej: „Możemy zobaczyć wahania wagi lub znikające przez noc jedzenie. Bardzo często takie osoby jedzą przez całą noc. Mogą się budzić po kilka razy i jeść tak przez całą noc, więc jeśli słyszymy że ktoś bardzo często wstaje w nocy i znika jedzenie to powinniśmy jak najszybciej pomóc takiej osobie i skontaktować ją z odpowiednią kliniką.”

Bartłomiej Kapliński

Komentarze do: Nocne podjadanie a choroby psychiczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz