Szukaj

Niemcy: długie kolejki do psychoterapeutów

Podziel się
Komentarze0

Coraz więcej Niemców cierpi na zaburzenia psychiczne, wynika z badań Psychosomatische Medizin und Psychoterapie (BPM). Cierpi na nie co trzeci dorosły Niemiec. Według stowarzyszenia lekarzy Kasenartzliche Bundesvereinigung (KBV), zaburzenia psychiczne w kraju tym odczuwa 16,5 mln osób. Najczęstsze choroby to depresja i zaburzenia lękowe. Konsekwencjami dolegliwości może być spadek jakości i długości życia.Psychoterapeuci są w Niemczech oblegani. Pacjenci po rejestracji są wpisywani na długie listy oczekujących.

Łatwiej dostępne są terapie grupowe, jednak dla pacjentów trudne, gdyż zdobycie się na odwagę i mówienie wszystkim uczestnikom o swoich problemach jest znacznie cięższe od zwierzania się samemu lekarzowi.

W Niemczech pomocą służy ok. 22 000 psychoterapeutów, jednak tylko 3% z nich jest w stanie zaoferować naprawdę szybką pomoc.

Aktualnie, niemiecki związek psychoterapeutów Bundespsychoterapeutenkammer (BPtK) walczy o poprawę sytuacji.


– Pacjenci potrzebują szybszego i dokładniejszego leczenia – mówi Rainer Richter, prezes BPtK. – Liczba możliwych krótkoterminowych konsultacji psychoterapeutycznych musi ulec zwiększeniu.

Kasenartzliche Bundesvereinigung i zakłady ubezpieczeń zdrowotnych powinny stworzyć ku temu warunki – dodaje.

Pacjenci przychodząc do psychoterapeuty, ze względu na brak miejsc często nie mogą się zarejestrować. Chodzą od placówki do placówki i spotykają się z odmowami. Niektórym udało się zarejestrować dopiero po 12 próbie.

Dużą popularnością cieszą się specjaliści bez licencji, jednak po wizycie u nich niemiecki fundusz zdrowia nie chce zwracać za nie pieniędzy, więc są to głównie wizyty prywatne.

W styczniu w Niemczech weszła w życie ustawa o restrukturyzacji usług zdrowotnych. Eksperci liczą, że już w przyszłym roku psychoterapeuci będą w stanie przyjąć o 2 000 pacjentów więcej.


Komentarze do: Niemcy: długie kolejki do psychoterapeutów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz