Szukaj

Izolacja społeczna może skrócić twoje życie...

Uczucie samotności wydaje się iść w parze z izolacją społeczną, jednak jak wykazują najnowsze badania jest między nimi ogromna różnica. Zdajemy sobie sprawę, że osoby izolowane społecznie doświadczają większego ryzyka chorób, zaczynając od zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja, poprzez stres i przewlekłe choroby, takie jak na przykład choroby serca.

Izolacja społeczna może skrócić twoje życie...

Co tak naprawdę jest odpowiedzialne za negatywne skutki: emocjonalne poczucie samotności czy fizyczny i społeczny brak kontaktu z drugim człowiekiem?

Najnowsze badania przeprowadzone przez profesora epidemiologii i zdrowia publicznego University College w Londynie - Andrew Steptoe – wykazują, że bycie wyizolowanym społecznie może prowadzić do przedwczesnej śmierci, szczególnie wśród osób starszych. Naukowiec przeprowadził badania wśród 6 500 Brytyjczyków powyżej pięćdziesiątego drugiego roku życia od 2004 do 2012 roku.

Osoby, które doświadczały wyizolowania społecznego były aż o 26% bardziej narażone na śmierć niż osoby z aktywnie społecznym życiem, nawet po uwzględnieniu takich czynników jak wiek i choroby. Bardzo ważne jest oddzielenie poczucia samotności od izolacji społecznej. To pierwsze nie jest powiązane w znaczący sposób z ryzykiem śmierci. Jest to także istotne w trakcie psychoterapii, aby odróżnić je od siebie, ponieważ leczenie samotności, gdy przyczyną zmartwień jest izolacja, nie przyniesie efektownych skutków. Dzieje się tak z tego powodu, że dana osoba nie ma gdzie szukać wsparcia, ponieważ nie posiada przyjaciół ani rodziny. 

- To odkrycie sugeruje, że subiektywne doświadczanie samotności - często uznawane za przejaw psychologicznej izolacji społecznej - nie jest podstawowym mechanizmem wyjaśniającym związek pomiędzy izolacją społeczną a śmiertelnością
- twierdzą autorzy badania. - Kontakt ze społeczeństwem może mieć konkretne konsekwencje biologiczne, które są ważne dla zdrowia - dodają.


Izolacja powoduje, że nikt nie jest w stanie stwierdzić pierwszych objawów choroby czy jej zaostrzenia, co prowadzi do opóźnienia pomocy medycznej, a w najgorszym wypadku do śmierci. W związku z tym izolacja jest zagrożeniem zdrowotnym. W dodatku kontakty społeczne mają wpływ na fizjologię człowieka. Kontakt fizyczny, choćby przez trzymanie się za ręce, potrafi obniżyć ciśnienie krwi lub zmniejszyć ból. Gdy człowiek żyje w izolacji jest narażony na wysoki poziom hormonów stresu oraz na stany zapalne.


- Przedstawione wyniki nie sugerują, że odczuwanie samotności nie jest ważne, lecz może być charakterystyczne dla osób, które zmagają się z poważniejszymi problemami - mówią autorzy. Co wskazuje, że wcześniejsze badania związane z samotnością nie skupiały się na odróżnieniu samotności od izolacji społecznej.

John Cacioppo, dyrektor Center for Cognitive and Social Neuroscience na Uniwersytecie w Chicago, uważa nowe badania za interesujące, ale zwraca także uwagę na inne sposoby w jakie samotność może być wynikiem wczesnego zgonu. Jako przykład podaje różnice kulturowe: „Kultura Brytyjczyków wiąże się z zachowaniem ‘kamiennej twarzy’. Co powoduje, że są to osoby, które rzadziej będą w stanie przyznać się do odczuwania samotności niż, przykładowo, mieszkańcy USA.” To natomiast powoduje problemy w przeprowadzeniu celnych badań w Wielkiej Brytanii.

Cacioppo zaznacza: - Izolacja może uwięzić każdego człowieka. Za pomocą różnych środków o różnych znaczeniach. Niezależnie od tego czy osoba odczuwa fizyczna izolację czy samotność – każdy człowiek, który czuje się jakby był sam na świecie jest zagrożony ryzykiem wczesnej śmierci. Wyniki badań mają zatem istotne znaczenie dla rozwiązywania problemów z izolacją społeczną wielu osób. Sugerują one, że każdy kontakt fizyczny z drugą osobą jest w stanie poprawić stan zdrowia psychicznego człowieka. Nie należy skupiać się na rozwiązywaniu kwestii poczucia osamotnienia czy odrzucaniu emocji.

Najlepszą metodą dla poprawy zdrowia osób wyizolowanych jest próba przetrwania takiego okresu w ich życiu – choćby przez spacer z drugą osobą, zaproszenie na wspólny obiad czy zwykłe przytulenie.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Komentarze do: Izolacja społeczna może skrócić twoje życie...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz