Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom!

W poniedziałek, 10 września, odbędzie się Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto obchodzone jest corocznie od 2003 roku. Na celu ma przede wszystkim zwrócenie uwagi  na samobójstwo, jako przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec.


Historia Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom został zorganizowany przez Światową Organizację Zapobiegania Samobójstwom (IASP) przed dziewięcioma laty. Od tam tej pory 10 września obchodzony jest on praktycznie we wszystkich krajach na całym świecie. Obecnie IASP przy organizacji powyższego święta współpracuje nie tylko ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), lecz także z rządami większości państw. Do podjęcia wspólnych działań namawia również społeczności lokalne, naukowców, lekarzy oraz wszystkich, którzy pragną promować problem społeczny jakim są samobójstwa. W tym roku w Polsce powyższa kampania społeczna zostanie zorganizowana po raz pierwszy przez Fundację Przetrwać Cierpienie.

Samobójstwo w liczbach


Co roku na świecie blisko milion osób popełnia samobójstwo. Oznacza to, że każdego dnia co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Tym samym samobójstwo staje się wiodącą przyczyną zgonów na świecie. Próby samobójcze są o wiele częstsze. Szacuje się, że każdego roku nawet 50 milionów osób usiłuje odebrać sobie życie. W Polsce w wyniku samobójstw umiera co roku mniej więcej 5 tysięcy osób.


Pośród państw rejestrujących samobójstwa najwyższy wskaźnik notuje się w Europie Wschodniej a najniższy w Ameryce Łacińskiej, krajach muzułmańskich i kilku azjatyckich. Ciężko ocenić liczbę samobójstw w krajach afrykańskich, gdyż praktycznie żadne z tamtejszych państw nie notuje liczby osób, które same odebrały sobie życie.

Przyczyny samobójstw

Przyczyn popełniania samobójstw jest wiele. Przeważnie są bardzo złożone czynniki skłaniają osoby do pozbawienie siebie życia. Najczęstszą przyczyną są problemy finansowe, życie w ubóstwie oraz bezrobocie. Wielu ludzi także usiłuje odebrać sobie życie w związku z problemami uczuciowymi, czy też niemożnością poradzenia sobie z utratą najbliższych. Często prób samobójczych dokonują osoby mające problemy w pracy, czy też w szkole. Bardziej skłonne do odebrania sobie życia są jednostki, które są ofiarami znęcania psychicznego. Skłonności samobójcze są dziedziczone zarówno genetycznie. jak i społecznie. Inne istotnie wpływające czynniki to alkohol, narkotyki, trudne dzieciństwo nierzadko połączone z wykorzystywaniem seksualnym i społecznym odrzuceniem.

Starajmy się nie tylko 10 września zwracać uwagę na ten poważny problem społeczny i okazujmy wsparcie osobom, które myślą o odebraniu sobie życia. Jeżeli ktoś z naszego otoczenia ma myśli samobójcze warto z nim przeprowadzić szereg rozmów oraz w razie potrzeby skontaktować go ze specjalistą. Przeciwdziałajmy samobójstwom!

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz