Szukaj

Dlaczego zapachy przywołują wspomnienia?

Podziel się
Komentarze0

Zapach unoszącego się w powietrzu chloru. Przypominamy sobie często wtedy dziecięce lata spędzane nad basenem. Zapach ciasta, który to automatycznie przywołuje zapach pysznej szarlotki, którą tak uwielbialiśmy w dzieciństwie. Aromat mocnego kosmetyku w powietrzu to zapach ulubionych perfum naszej mamy. I wiele, wiele innych. Nasz nos automatycznie wywołuje u nas nostalgię i przywołuje wspomnienia… Dlaczego?Naukowcy przypominają, że podczas gdy wszystkie zmysły w pewien sposób powiązane są z pamięcią, ludzki węch w szczególności i bardzo, bardzo często rodzi przypływ emocjonalnych wspomnień.

Kiedy zapach dostaje się do nosa, przebywa drogę poprzez nerw językowo-gardłowy i opuszkę węchową, która pomaga mózgowi rozpoznać i wyczuć dany zapach.

Opuszka węchowa to część układu limbicznego, czyli układu struktur korowych i podkorowych mózgu, biorących udział w regulacji zachowań i stanów emocjonalnych. Ma ona dostęp do ciała migdałowatego, czyli ośrodka mózgowego układu limbicznego, który odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi właśnie o emocjonalne wspomnienia.


To bliskie powiązanie i współzależność pomiędzy opuszką węchową a ciałem migdałowatym jest według naukowców jedną z przyczyn, która wyjaśnia dlaczego zapach wywołuje iskrę nostalgii i rozpala wspomnienia.

Dr Ron DeVere, dyrektor Kliniki Chorób Smaku i Węchu oraz Centrum Zaburzeń Pamięci i Choroby Alzheimera w Teksasie twierdzi, że ludzie nie używają jednak zbyt często pamięci emocjonalnej. Przyznaje także, że ma to związek z tym, że ludzie próbują zapamiętać coś skupiając się na szczegółach, a nie na uczuciach.

Inny z uczonych przyznaje, że zapachy przywołują wspomnienia dlatego, że wędrują zarówno do części naszego mózgu odpowiadającej za emocje jak i do części, które regulują procesy zapamiętywania.

Wiadomo również, że ssaki naczelne ewoluowały w taki sposób, że polegają one bardziej na tym, co widzą niż na tym co czują, dlatego emocjonalne wspomnienia są często mniej wiarygodne niż obiekty, które aktualnie widzimy.

Ale Dr  Ken Heilman, profesor neurologii i zdrowia psychicznego na Uniwersytecie we Florydzie twierdzi, że kiedy coś czujemy, pamiętamy swoje emocje, a dopóki właśnie tak będzie, poszczególne zapachy i aromaty wywoływać w nas będą różne, powiązane z uczuciami wspomnienia…
red. Iwona Trojan


Komentarze do: Dlaczego zapachy przywołują wspomnienia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz