Szukaj

Depresja u matek małych dzieci może powodować zachowania ryzykowne u nastolatków

Istnieje wiele badań na temat wpływu depresji matki na dziecko, które potwierdzają, że nieprawidłowe stany psychiczne u rodzica mogą powodować powstanie podobnych u dziecka. A co z wpływem na wczesną dorosłość tych samych dzieci? Tematem zainteresowała się grupa kanadyjskich naukowców.

Depresja matki, a nastoletnie dziecko

Testy przeprowadzone na blisko 3 000 dzieci, których rozwój obserwowano od wczesnego dzieciństwa. Wykazały one, że jeśli matki cierpiały na depresję w momencie, gdy dziecko było w okresie „średniego dzieciństwa”, to ich dzieci w wieku nastoletnim częściej podejmowały działania ryzykowne, paliły papierosy, czy spożywały alkohol.

Co 2 lata matki wypełniały ankiety i odpowiadały na pytania odnośnie zdrowia fizycznego i psychicznego ich samych, ich partnerów lub małżonków oraz dzieci. Po ukończeniu 10-11. roku życia dzieci samodzielnie uzupełniały kwestionariusze ankiety.

Po wkroczeniu przez dzieci w wiek dojrzewania, poproszono je o wypełnienie ankiet dotyczących zachowań ryzykownych, takich jak przyjmowanie alkoholu, palenie papierosów lub marihuany, przejawianie agresji lub wchodzenie w konflikty z prawem.

Wyniki analiz mówią, że dzieci w wieku ok.6-12 lat, których matki cierpiały na depresję, jako nastolatki wykazują większe skłonności do zachowań ryzykownych. Ich skłonności pojawiają się też wcześniej niż u dzieci, których matki były zdrowe.

Rezultaty badań odkryły też inne zależności: nastolatki, których matki cierpiały na depresję w okresie ich dzieciństwa, wykazywały większe skłonności do zachowań ryzykownych niezawierających w sobie elementu agresji.

Okazało się też, że czas ekspozycji na depresję rodzica gra tu istotna rolę - dzieci, których matki zapadały na depresję, kiedy były już nastolatkami, miały takie same skłonności do zachowań ryzykownych, co dzieci, których rodzice nie cierpieli na żadne zaburzenia psychiczne.

Zadbać o rodziców

Wyniki badań nie są jednak wystarczającym dowodem na istnienie stałej zależności pomiędzy depresją u matek, a zachowaniami ryzykownymi u ich nastoletnich dzieci.

Wiek "średniego dzieciństwa" jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju poznawczego i emocjonalnego, jest to również czas w którym kształtują się umiejętności społeczne. Wpływ rodziców na dziecko zawsze jest ogromny, dlatego należy dbać nie tylko o zdrowie samego dziecka, ale też i jego opiekunów.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Depresja u matek małych dzieci może powodować zachowania ryzykowne u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz