Szukaj

Czy istnieje powiązanie między schizofrenią i autyzmem?

Podziel się
Komentarze0

Spektrum autystyczne (ang. Autism Spectrum Diorders), obejmujące całościowe zaburzenia rozwoju (ang. Pervasive Developmental Disorder) i zespół Aspergera, przejawia się trudnością w kontaktach międzyludzkich oraz powtarzalnością określonych zachowań. Wedle informacji udzielonych przez zarząd amerykańskich Centrów ds. Kontroli Chorób, u jednego na 88 amerykańskich dzieci można zaobserwować obecność spektrum autystycznego. Jest to stan alarmowy, gdyż przez ostatnie 4 dekady nastąpił dziesięciokrotny wzrost liczby dzieci cierpiących na te zaburzenia.Ostatnie badania przeprowadzone przez dr Marka Weisera z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz przez Centrum Medyczne Sheba pozwoliły wykazać, iż spektrum autystyczne może mieć wiele wspólnego z innymi chorobami psychicznymi, takimi jak np. schizofrenia albo też zaburzenia dwubiegunowe.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zarówno schizofrenia, jak i autyzm to dwie zupełnie odrębne choroby, które nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Jeżeli jednak przyjrzeć im się trochę bliżej, to można dostrzec w nich wiele wspólnych cech, między innymi zaburzenia społeczne i poznawcze, a także ograniczoną zdolność do prowadzenia normalnego życia oraz funkcjonowania w prawdziwym świecie.


Analiza rozległych archiwów znajdujących się w Izraleu oraz w Szwecji doprowadziła badaczy do konkluzji, wedle której oba wspomniane schorzenia posiadają podłoże genetyczne i przejawiają podwyższone ryzyko zachorowania w określonych rodzinach.

Odkryli również, że ludzie posiadający rodzeństwo chore na schizofrenię są 12 razy bardziej podatni na autyzm niż członkowie rodzin, u których schizofrenia nie występuje.

Odkrycie to jest dla nauki ogromnym krokiem do przodu i rzuca nowe światło na podłoże genetyczne wspomnianych schorzeń. Wyniki tych badań w znacznym stopniu pomogą badaczom w zrozumieniu genetyki chorób psychicznych oraz wskażą owocną drogę prowadzenia ewentualnych badań w tej dziedzinie w przyszłości.

Nowe odkrycia zostały opublikowane w Archives of General Psychiatry.

Komentarze do: Czy istnieje powiązanie między schizofrenią i autyzmem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz