Szukaj

Ataki paniki związane z niedoborem witamin B i żelaza

Jeżeli cierpisz na lęki albo ataki paniki z hiperwentylacją, może to oznaczać, że doświadczasz ubocznych skutków niedoboru witaminy B i żelaza. Dobra wiadomość jest taka, że łatwo temu zaradzić. Ostatnie badanie, przeprowadzone w Japonii na 21 ochotnikach pokazało, że brak tych dwóch składników odżywczych rzeczywioście wiąże się atakami paniki i hiperwentylacji.Prace ukazały się w Acta Medica Okayama.

W tym względnie małym badaniu naukowcy zmierzyli poziom składników odżywczych we krwi pacjentów z różnymi stopniami zaburzeń lękowych i różną częstotliwością występowania ataków paniki i hiperwentylacji. Do badania zaproszono także zdrową grupę kontrolną.

Analizy pokazały bardzo wyraźnie, że pacjentom brakuje zarówno witaminy B6, jak i żelaza. W grupie kontrolnej poziomy tych składników odżywczych były zgodne z zalecanymi.

Witaminy z kompleksu B oraz żelazo są wyjątkowo ważne dla syntezy tryptofanu w serotoninę, czyli w neuroprzekaźnik, który reguluje nastrój oraz stabilność umysłową.


Odkrycia Japończyków sugerują, że niskie stężenia witaminy B6 i żelaza we krwi są powiązane z atakami paniki i z hiperwentylacją, ale potrzebne są dodatkowe badania, które zidentyfikują odpowiadające za to mechanizmy.

Eksperci dodają jeszcze, że mimo iż japońskie badanie nie zidentyfikowało powiązania między niedoborami innych witamin z kompleksu B (B12, B2 na przykład) z atakami paniki, to warto wiedzieć, że wszystkie te molekuły są ważne dla zdrowia mózgu i funkcji ciała. Niedobór jakiejkolwiek witaminy z tego kompleksu może prowadzić do problemów umysłowych.

Niestety, chroniczny stres, zła dieta oraz niektóre choroby mogą wyczerpać zapasy składników odżywczych w ludzkim organizmie.

Wiele osób cierpiących na agorafobię ma niedobory witamin B, a to sugeruje, że może tak być również w przypadku zaburzeń lękowych. Objawy niedoboru witamin z kompleksu B obejmują lęk, zmęczenie, niestabilność emocjonalną, nerwowość.

Komentarze do: Ataki paniki związane z niedoborem witamin B i żelaza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz