Szukaj

Anoreksja i autyzm: czy istnieje powiązanie?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Cambridge University, badając dziewczęta z anoreksją odkryli, iż ich pacjentki mają także łagodne objawy autyzmu. Dzięki temu odkryciu być może uda się opracować nowe metody pozwalające na skuteczniejszą pomoc tym chorym. Badaniem kierował dr Simon Baron-Cohen.Naukowiec mówi: - W porównaniu do zwyczajnych dziewcząt, anorektyczki mają ponadprzeciętną liczbę cech autyzmu. Odkryliśmy też ponadprzeciętne zainteresowanie systemami i porządkiem oraz poziomy empatii poniżej przeciętnej. Jest to profil podobny do tego, który obserwujemy w autyzmie.

Oznacza to, że obydwa zaburzenia mogą mieć wspólne cechy u samego podłoża.

Tradycyjnie anoreksję postrzega się jako tylko i wyłącznie zaburzenie odżywiania: dziewczęta są ekstremalnie chude i niedożywione, co może prowadzić do śmierci. Ale nowe badanie sugeruje, że umysł osoby z anoreksją może mieć wiele wspólnego z umysłem autystyka, mimo różnic w zewnętrznych przejawach chorób.


W obydwu przypadkach pojawia się silne zainteresowanie systemami. Poza tym, zarówno anorektyczki, jak i autystycy, przejawiają pewne wspólne cechy: sztywne postawy i zachowania, tendencje do nadmiernego skupiania się na sobie, fascynacja detalami.

Obydwa zaburzenia także mają podobne różnice w strukturach i funkcjach mózgu, w regionach, które są powiązane ze społeczną percepcją.

W USA 1 uczeń na 50 jest diagnozowany z autyzmem. W Europie proporcje te wynoszą 1 na 100. Większości przypadków diagnozy dotyczą płci męskiej.

Dlatego Bonnie Auyeung, która współpracowała z Baronem-Cohenem w omawianych badaniach, mówi: - Wydaje się, że liczba kobiet z autyzmem nie jest właściwie oszacowana, ponieważ lekarz najpierw widzą u nich anoreksję.

Badanie opublikowano w Molecular Autism.

Badacze przetestowali w kierunku autyzmu 66 dziewcząt z anoreksją, w wieku od 12 do 18 lat, i porównali je z 1 600 „typowych” dziewcząt w tym samym wieku.

Komentarze do: Anoreksja i autyzm: czy istnieje powiązanie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz