Szukaj

4% amerykańskich nastolatków próbowało kiedyś popełnić samobójstwo

Podziel się
Komentarze0

Aż jeden na 25 amerykańskich nastolatków próbował popełnić samobójstwo, a jedna czwarta to rozważała, jak wykazało badanie naukowców z Harvardu. Matthew Nock, psycholog i jeden z autorów badania twierdzi, że według ludzi dorosłych nastoletnie lata to okres, w którym najczęściej pojawiają się pierwsze myśli samobójcze.Badania oparto na danych zebranych w wywiadach z blisko 6,5 tys. amerykańskich nastolatków i z kwestionariuszy wypełnianych przez ich rodziców.

Oprócz zadawania pytań dotyczących myśli, planów i prób samobójczych, badano również, czy nastolatki cierpią na zaburzenia psychiczne.

Ponad 12% badanych myślało o samobójstwie, 4% je planowało i 4% próbowało je popełnić.

Badanie wykazało również, że niemal wszystkie nastolatki, które myślały o samobójstwie lub próbowały je popełnić, cierpiały na jakieś zaburzenie psychiczne, w tym depresję, zaburzenie dwubiegunowe, ADHD czy problemy spowodowane przez narkotyki i nadużywanie alkoholu.


Ponad połowa badanych, którzy mieli myśli samobójcze, leczyła się na takie zaburzenia, co według Nocka jest jednocześnie pokrzepiające i niepokojące, gdyż nie ma sprawdzonych sposobów leczenia zachowań samobójczych.

Ponieważ jednak większość nastolatków miewających myśli samobójcze nigdy nie przechodzi do konkretnych planów czy ich realizacji, lekarze powinni ulepszać metody wykrywania, w których przypadkach ryzyko podjęcia próby samobójczej jest największe.

A kiedy już uda się to ustalić, będzie należało obrać najskuteczniejsze sposoby leczenia, wiadomo bowiem, że wiele ze stosowanych obecnie metod jest nieskutecznych.

W Stanach Zjednoczonych samobójstwo stanowi trzeci najczęstszy powód śmierci osób między 10 a 24 rokiem życia – co roku śmiercią samobójczą ginie ok. 4,6 tys. młodych Amerykanów.

Mimo że dziewczęta częściej targają się na swoje życie, więcej udanych prób samobójczych popełniają chłopcy, którzy zazwyczaj wybierają skuteczniejsze środki, takie jak broń palna.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry.


Komentarze do: 4% amerykańskich nastolatków próbowało kiedyś popełnić samobójstwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz