Szukaj

Orzechy włoskie a rak prostaty

Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych wśród mężczyzn w USA. Badacze od lat zastanawiają się nad związkiem ryzyka zachorowania a stosowaną dietą, w szczególności przyjmowanymi tłuszczami. Ostatnio badacze z Uniwersytetu w Kalifornii ogłosili, że dieta bogata w orzechy włoskie spowalnia rozwój raka prostaty.

Już od dawna wiadomo, że orzechy włoskie zapobiegają chorobom serca oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór. Według badań z 2013 roku orzechy wspomagają także pracę układu krwionośnego i pomagają dobremu cholesterolowi usuwać z organizmu "zły" cholesterol.

Niezwykłe właściwości kwasów omega-3?

Badacze z zespołu doktora Paula Davisa już wcześniej dowiedli, że orzechy włoskie zmniejszają rozmiar guza prostaty. Nie umieli jedynie stwierdzić, która część orzecha ma takie działanie. Gdyby były to kwasy tłuszczowe omega-3, można byłoby je przyjmować także z innych źródeł.

- Przez lata rząd amerykański prowadził batalię przeciwko tłuszczczom, niestety nie działa to na naszą korzyść - mówi dr Davis. - Orzechy włoskie to doskonały przykład. Zawarte w nich tłuszcze nie tylko nie powodują rozwoju choroby nowotworowej, ale według naszych badań przeprowadzonych na myszach, wykazują wręcz przeciwne działanie.

Antynowotworowe połączenia składników

Badacze próbowali zidentyfikować składnik odpowiedzialny za antynowotworowe działanie. Doszli do wniosku, że orzechy włoskie obniżają poziom cholesterolu we krwi i spowolniają rozwój nowotworu prostaty, ale nie odpowiadają za to kwasy tłuszczowe omega-3. Badacze nie wykluczają, że takie działanie mogą mieć zawarte w orzechach: selen, magnez, błonnik, cynk.

- Kwasy omega-3 nie wykazują takich właściwości, ale być może działają antynowotworowo w połączeniu z jakimś innym składnikiem - powiedział dr Davis.

Jak dodaje doktor Davis, spożywanie orzechów spowalnia rozwój nie tylko raka prostaty, ale także piersi. Co najważniejsze, nie trzeba zwiększać spożycia orzechów do ogromnych ilości, by osiągnąć rezultaty. Należy zachować jednak ostrożny optymizm - badania przeprowadzono na myszach, więc lekarze nie mają pewności, że orzechy podobnie wpływają na ludzi.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Orzechy włoskie a rak prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz