Szukaj

Czy test PSA faktycznie jest niepotrzebny?

Podziel się
Komentarze0

Badania opublikowane w Cancer, czasopiśmie recenzowanym przez American Cancer Society, sugerują, że testy PSA i wczesna diagnoza mogą zapobiec każdego roku około 17 000 przypadkom zaawansowanego raka prostaty. Nowotwór prostaty u mężczyzn jest drugą pod względem występowania przyczyną śmierci związaną z rakiem.W 2012 roku, ocenia się, zostanie zdiagnozowanych 241 740 nowych przypadków, a 28 000 osób umrze z powodu raka prostaty.

Rokowanie zależy od tego czy rak ma przerzuty oraz od stopnia zniekształcenia komórek nowotworowych.

Test PSA wykrywa specyficzny antygen prostaty, który jest obecny we krwi w stężeniu podwyższonym w przypadku raka prostaty.

Ostatnimi czasy testy PSA są bardzo krytykowane, ponieważ uważa się, że są nieskuteczne. W zeszłym roku amerykański panel rządowy doszedł do wniosku, że test PSA jest mało przydatny, gdyż nowotwory i tak wykrywane są przez lekarzy.


Wielu pacjentów może nabawić się poważnych dolegliwości jako skutków leczenia po testach PSA, takich na przykład jak niekontrolowanie czynności fizjologicznych czy impotencja.

Jednak nie wszyscy lekarze są aż tak krytyczni wobec badań PSA.

Doktor medycyny Edward Messing z Uniwersytetu Rochester Medical Center, i jego zespół, przeanalizował informacje z lat (1983-1985), kiedy testy PSA nie były jeszcze rutynowo wykonywane, i porównał je do lat dzisiejszych, w których to testy te są rozpowszechnione (2006 do 2008).

Naukowcy byli szczególnie zainteresowani wynikami pacjentów, którzy w chwili wykrycia mieli zaawansowanego raka prostaty z przerzutami do innych części ciała.

Takie przypadki są powszechnie nieuleczalne.

Nasze wyniki są bardzo ważne ze względu na kontrowersje związane z testami PSA, powiedział Dr. Messing. Pomimo że są kompromisy związane z testem PSA i wiemy, że wiele czynników wpływa na wynik choroby, nasze dane najwyraźniej wskazują, że nie korzystanie z testu PSA spowoduje u większej liczby ludzi rozwój zaawansowanego raka prostaty.

Komentarze do: Czy test PSA faktycznie jest niepotrzebny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz