Szukaj

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet o 50%

Podziel się
Komentarze0

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu u kobiet o ponad 50%, wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology. Każdego roku, prawie 795 tys. osób z USA przechodzi zawał. Jest to czwarta wiodąca przyczyna śmierci, która zabija rocznie prawie 130 tys. Amerykanów.

Powszechnie uznaje się, że niezdrowa dieta i inne czynniki takie jak styl życia - brak ruchu, otyłość, wysokie spożycie alkoholu i palenie tytoniu - może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Według zespołu badawczego, w tym Sussann C. Larson z Karolinska Institutet w Sztokholmie, zdrowa dieta wpływa na ryzyko udaru. Przeprowadzili na ten temat kilka badań.

Zespół przeanalizował dietę i styl życia 31 696 kobiet w wieku 60 lat. Kobiety wypełniły specjalny kwestionariusz, który pozwolił pozanać ich dietę oraz styl życia, zawierał między innymi pytania o codzienne nawyki. Naukowcy zwracają uwagę, że wszystkie kobiety były wolne od raka i chorób układu krążenia.

W ciągu 10-letniej obserwacji, zespół mógł sparwdzić, na ile zdrowy styl życia wiązał się z ryzykiem udaru.

Zespół odkrył, że tylko 589 kobiet prowadziło racjonalny i zdrowy tryb życia, który zawierał 5 istotnych czynników, takich jak: zdrowa dieta, umiarkowane spożycie alkoholu, regularne ćwiczenia, niepalenie i prawidłowe BMI. W przypadku 15 305 kobiet, nie odnotowano żadnych zdrowych zachowań. Reszta kobiet, była podzielona kolejno na dwa lub trzy zdrowe „zachowania”. Przestrzeganie wszystkich pięciu zdrowych zachowań życiowych, zmniejsza całkowite ryzyko udaru o 54%.

Podczas całej obserwacji odnotowano 1 554 przypadków udaru mózgu i 1 155 zawałów.

Całkowite ryzyko udaru mózgu, można redukować, kolejno dodając zdrowe zachowanie w swoim stylu życia i diecie. Każdy czynnik zmniejsza o dodatkowy procent ryzyko udaru, poprawiając przy tym jakość życia.

Komentarze do: Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet o 50%

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz