Szukaj

Spadła umieralność dzieci na świecie

Podziel się
Komentarze0

Umieralność dzieci poniżej piątego roku życia na świecie spadła po raz pierwszy poniżej 10 mln rocznie, do najniższego od 17 lat poziomu - wynika z raportu UNICEF. W 2006 roku zmarło 9,7 mln dzieci, podczas gdy jeszcze w 1990 roku - 13 mln. Tendencja spadkowa szczególnie widoczna jest w państwach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w Europie Środkowej i Wschodniej, w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz regionu Azji Wschodniej i Pacyfiku. Spadek odnotowano też w wielu regionach Afryki.– To naprawdę historyczny moment. Coraz mniej dzieci na świecie umiera. Musimy utrzymać ten pozytywny trend w dziedzinie zdrowia publicznego, by w pełni zrealizować milenijne cele rozwoju ONZ – powiedziała Ann Veneman, dyrektor generalny Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzeciom (UNICEF).

Obniżenie o dwie trzecie wskaźnika umieralności dzieci w wieku do lat pięciu jest jednym z celów milenijnych, który ma być zrealizowany do 2015 roku.


Według UNICEF na pozytywny trend złożyły się następujące czynniki: karmienie niemowląt przez pierwsze miesiące życia wyłącznie mlekiem matki, szczepienia przeciwko różyczce, uzupełnianie niedoborów witaminy A oraz stosowanie moskitier chroniących niemowlęta przed insektami roznoszącymi malarię.

Pani Veneman twierdzi jednak, że 9,7 mln zgonów małych dzieci w ubiegłym roku jest liczbą "niedopuszczalną".

– Mamy świadomość, że można ocalić więcej dzieci, jeśli tylko będą miały one swobodny dostęp do publicznej służby zdrowia, która musi jednocześnie działać skutecznie – dodała.

Komentarze do: Spadła umieralność dzieci na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz