Szukaj

Podanie dwóch szczepionek dziecku może być przyczyną krótkiej gorączaki

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy z Kolumbijskiego Uniwersytetu Medycznego informują, że podawanie dzieciom naraz szczepionki na grypę i przeciwko pneumokokom może zwiększyć ryzyko wystąpienia gorączki.

Lekarze zalecają podawanie szczepionek na grypę i przeciwko pneumokokom podczas tej samej wizyty, jeżeli oba są podawane do ochrony przeciwko grypie lub infekcjami mogącymi wystąpić pomiędzy wizytami bądź do uniknięcia odwlekania terminów kolejnych szczepień w związku z problemem powrotu do szpitala. Odstęp pomiędzy szczepionkami może nagle być zbyt duży, aby odpowiednio zadziałały.

Naukowcy ostrzegają, że rodzice powinni być świadomi  tego, że gorączka może rozwijać się w następstwie szczepionki na grypę i przeciwko pneumokokom, jednakże korzyści, które może otrzymać dziecko dzięki tym szczepionkom jest większe niż negatywne objawy, jakimi może być krótkotrwała gorączka.

Amerykańskie badania

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania w których udział wzięło 530 dzieci wybranych w czasie nasilonego występowania grypy w latach 2011/2012. Rodzice otrzymywali wiadomości w przeddzień szczepienia i przez siedem kolejnych dni  z prośbą o raportowanie najwyższej temperatury dziecka od momentu, kiedy ostatnio była podawana. Rodzice dzieci chętnie odpowiadali i byli usatysfakcjonowani braniem udziału w tych badaniach.

Wyniki badań, po uwzględnieniu wieku i innych czynników, pokazały, że 36,7% dzieci, które otrzymywały równocześnie obie szczepionki miały temperaturę ciała 38 stopni Celsjusza lub więcej w dniu lub dzień po szczepieniu. Tylko u 9,5% dzieci, które otrzymały szczepionkę przeciwko pneumokokom temperatura była wyższa. W przypadku szczepionki na grypę u 7,5% dzieci zanotowano wzrost temperatury. Na każde sto badanych dzieci było około 20 przypadków dzieci u których odnotowano temperaturę przewyższającą 38 stopni C. U dzieci tych podano zarówno szczepionki na grypę jak i przeciwko pneumokokom, w porównaniu do tych, które otrzymały tylko jedną szczepionkę. Było także 15 przypadków u których temperatura przekroczyła 39 stopni u osób, które otrzymały obie szczepionki, w porównaniu do tych, które otrzymały tylko szczepionkę na grypę.

Nowy wymiar raportowania temperatury

Wszakże wiadomo, że terminowe uczęszczanie na szczepienia jest bardzo ważnym środkiem ochrony przed chorobami. Jest to swoista tarcza obronna naszego organizmu. Amerykańscy naukowcy bardzo chwalą sobie raportowanie temperatury ciała za pomocą wiadomości tekstowych, ponieważ daje to możliwość zebrania lepszej, bo dokładniejszej bazy danych w szybszy sposób.

Komentarze do: Podanie dwóch szczepionek dziecku może być przyczyną krótkiej gorączaki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz