Szukaj

Niedobór witaminy D związany z otyłością u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z nowych, amerykańskich badań, niedobór witaminy D to częsty problem dzieci otyłych z różnymi rodzajami rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.


Witamina D znajduje się w niektórych środkach spożywczych, ale u ludzi synteza tego składnika odżywczego zachodzi w większej części pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę. Znajduje się ona również w różnego rodzaju suplementach.

W trakcie badania naukowcy sprawdzili poziom witaminy D u 237 zdrowych, otyłych i nie otyłych dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Okazało się, że większość z nich cierpiała na niedobór witaminy D. Niski poziom witaminy miał związek z podwyższonym wskaźnikiem masy ciała i ilością tkanki tłuszczowej oraz z niższym poziomem dobrego cholesterolu HDL.


Amerykańscy naukowcy zauważyli również, że rozkład nadmiernej tkanki tłuszczowej różnił się w zależności od rasy - u białych dzieci więcej tłuszczu gromadziło się między narządami wewnętrznymi (trzewna tkanka tłuszczowa), a u czarnych częściej zbędny tłuszcz gromadził się tuż pod skórą.

Wyniki badania opublikowano w majowym wydaniu czasopisma Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

- Niedobór witaminy D jest powszechny wśród amerykańskiej młodzieży. Mamy również powody by przypuszczać, że brak witaminy D może odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 wśród osób dorosłych. Możliwe jest, że podobna zależność występuje u osób młodych z cukrzycą typu 2 - powiedziała autorka badania, dr Silva Arslanian z Uniwersytetu w Pittsburghu.

- Oprócz interwencji terapeutycznych w celu zwalczenia wysokiego odsetku niedoboru witaminy D wśród dzieci i młodzieży, należy zbadać również wpływ skorygowania poziomu witaminy na ilość tkanki tłuszczowej, profil lipidowy i ryzyko cukrzycy typu 2 - dodała Arslanian.

Komentarze do: Niedobór witaminy D związany z otyłością u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz