Szukaj

Uprawa żywności organicznej - wywiad z Christianem Ramizem

Mieszkańcy miasta często cierpią z powodu braku dostępu do żywności, która byłaby w 100% organiczna. Z tego powodu coraz większą popularność zaczynają zdobywać sklepy ze zdrową żywnością. Jednakże produkty, które oferują są zazwyczaj dużo droższe od tych sprzedawanych w supermarketach.

Uprawa żywności organicznej - wywiad z Christianem Ramizem

Na całym świecie poszukuje się coraz to nowszych rozwiązań tego problemu - jednym z nich jest idea samodzielnej uprawy warzyw i roślin w domu. O ile w Polsce inicjatywa ta dopiero raczkuje, w Paragwaju już dawno dostrzeżono ten trend i stworzono przedsiębiorstwo zajmującą się propagowaniem idei miejskiego ogrodnictwa. Christian Ramirez Unzain jest pracownikiem firmy Huerta Urbana, która zajmuje się dystrybucją ogrodów domowych.

Red: Czym dokładnie zajmuje się Huerta Urbana?

Chr. F:  Huerta Urbana to przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem ogrodów domowych w Asuncion, stolicy Paragwaju. Pragniemy, aby każda osoba miała możliwość uprawiania swojej własnej żywności, nawet jeśli jest właścicielką małego mieszkania. Chcielibyśmy, aby mieszkanie w mieście nie było równoznaczne z byciem skazanym na konsumpcje sklepowych produktów, które często są pełne konserwantów. Idea samodzielnego uprawiania roślin jest dosyć popularna wśród osób posiadających działki pod miastem, jednak nie każdy wie, że można cieszyć się swoim własnym ogrodem mając do dyspozycji trochę miejsca w salonie czy na balkonie. To właśnie do tych osób jest głównie skierowana oferta naszej firmy.

Red: W co powinien zaopatrzyć się właściciel małego mieszkania, jeśli chce się rozpocząć uprawę roślin?

CChr. F: Przede wszystkim trzeba kupić specjalną skrzynię na rośliny. Najlepiej taką, jaką oferuje Huerta Urbana – w 100 % organiczną, stworzoną z drewna oraz ozdobioną różnorodnymi wzorami. Dekoracyjna, pokryta lakierem skrzynia może stanowić oryginalną ozdobę w domu. Dobrze jeśli do jej budowy wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu, dzięki temu staję się jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Taka skrzynia jest bardzo praktyczna, a co więcej może zostać poddana recyklingowi. Nasza firma ponadto zajmuje się dokupieniem ziemi, a także sadzeniem roślin. Jedyną rzeczą o którą musi zadbać posiadacz ogrodu, jest regularne podlewanie roślin.

Red: Rośliny, które kojarzą się z uprawą w domu to przede wszystkim zioła takie jak bazylia czy oregano. Co jeszcze można samodzielnie pielęgnować w domu?

Chr. F: Można uprawiać wiele gatunków warzyw i ziół, jedynym ograniczeniem jest głębokość skrzyni. Zazwyczaj waha się ona między 13 – 15 cm, dlatego można hodować tylko te rośliny, które wymagają takiej głębokości ziemi.

Red: A jakie rośliny są najczęściej uprawiane?

Chr. F: Przede wszystkim zioła takie jak bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek czy mięta, ale równie często uprawia się pomidorki cherry, pietruszkę, paprykę, botwinę, sałatę, cebulę, rzodkiewki, seler, marchew czy ziemniaki. Dzięki samodzielnej uprawie roślin można mieć dostęp do rożnych ziół i warzyw, które czasem trudno nabyć w supermarketach.

Red: Czy uprawa tych roślin wymaga jakiś szczególnych umiejętności?

Chr. F: Utrzymywanie ogrodu nie jest trudne, wystarczy być czujnym na sygnały wysyłane przez roślinę,  które mogą świadczyć o ewentualnej chorobie lub jej przesuszeniu. Uprawianie roślin to praca, której może podjąć się prawie każdy, nie są do niej potrzebne żadne specjalne  umiejętności związane z ogrodnictwem. Wystarczy, że poświęci się trochę czasu, na przykład 10 minut każdego dnia na podlewanie roślin i spulchnianie gleby. Skrzynie zazwyczaj posiadają wysokość 80 cm, dlatego można pielęgnować warzywa bez potrzeby zbyt długiego schylania się. Uprawą roślin może zająć się zarówno dziecko, jak i osoba starsza.

Red: Czym powinno się nawozić rośliny, aby pozostały one zdrowe i atrakcyjne?

Chr. F: Zamiast sztucznych nawozów proponuje używać do tego odpadów organicznych, które wytwarza każde gospodarstwo domowe. Można do tego wykorzystać skórki od owoców, skorupki jaj, zużytą herbatę yerba, a nawet papier czy wypalone zapałki.

Red: Czy koszt takiego miejskiego ogrodu jest wysoki?

Chr. F: To zależy, można znaleźć skrzynię, która będzie kosztowała około 150 złotych, a także skrzynie za 450 zł. Jednak myślę, że to dobra inwestycja, ponieważ wydana kwota z pewnością się zwróci. Gdy uprawia się warzywa w domu, znika koszt transportu, który jest wliczony w cenę tych produktów roślinnych, które są sprzedawane w supermarketach. W ten sposób zmniejsza się wydatki na jedzenie, a co więcej ma się również swój wkład w walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Red: Jakie inne korzyści daje miejskie ogrodnictwo?

Chr. F: Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że można samodzielnie wyhodować rośliny, wolne od pestycydów i innych substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia. Będą one nie tylko zdrowsze, ale i bardziej aromatyczne. Warzywa wyhodowane w domu mają zdecydowanie lepszy smak niż te kupione w supermarketach. W dodatku jeśli potrzebuje się paru listków bazylii czy oregano można w każdej chwili je zerwać, roślina pozostanie zielona jeszcze przez długi czas. Poza tym uprawa warzyw i ziół to świetny sposób na relaks. Dziesięć minut dziennie przeznaczone na pielęgnację rośliny, pozwala zmniejszyć stres i na krótką chwilę uciec przed hałasem i zgiełkiem miasta.

Autor: Beata Bryk

Komentarze do: Uprawa żywności organicznej - wywiad z Christianem Ramizem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz