Szukaj

Spowolnienie wapnienia tętnic jest możliwe

Jak donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburgu, sponsorowane przez Narodowy Instytut Zdrowia - spożywanie podobnej ilości ryb, co Japończycy przyczynia się do zwiększenia obecności w organizmie czynnika, odpowiedzialnego za zapobieganie chorobom serca. Wyniki zostaną opublikowane w magazynie „Heart”.

Dobroczynny wpływ kwasów omega-3

W trakcie międzynarodowych badań przebadano dwie grupy mężczyzn w średnim wieku pod kątem częstotliwości wapnienia tętnic wieńcowych. Jest ono skutkiem osadzenia się w naczyniach cholesterolu i lipidów, w efekcie czego rozpoczyna się proces narastania złogów minerałów a w szczególności wapnia. Prowadzi to do zapchania tętnic, co skutkuje zawałem serca. Okazało się, że Japończycy o wiele rzadziej cierpią na tę dolegliwość niż Amerykanie. Najprawdopodobniej jest to związane z większym spożyciem zawartych w rybach kwasów tłuszczowych omega-3 przez Azjatów.

Nowe wnioski

„Wcześniejsze badania zalecały znacznie niższe spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, niż to, co ludzie w Japonii rzeczywiście spożywają”- zauważa Dr Akira Sekikawa, autor badań, profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Pittsburg- „Nasze badania wykazały, że poziom spożycia kwasów tłuszczowych morskiego pochodzenia musi być wyższy niż przewidywano, aby zapewnić skuteczną ochronę”. Kwasy te można znaleźć m.in. w rybach- szczególnie tłustych, kalmarach czy w krylu. Spowalniają one powstawanie płytek tłuszczowych na ściankach naczyń.

Może jednak genetyka?

Badania, prowadzone przez naukowców z Japonii, Filadelfii i Hawajów, opierały się na obserwacji ponad 300 osób przez pięć lat. Uwzględniono w nich wiele innych czynników, mogących wpłynąć na choroby serca- palenie papierosów, alkohol, poziom cholesterolu we krwi, cukrzycę czy ciśnienie krwi. Po wykluczeniu tych czynników, zwapnienie tętnic spotykało trzy razy więcej Amerykanów niż Japończyków.  Wykryto również, że ilość kwasów omega-3 w krwi Azjatów była niemal o 100% wyższa w porównaniu z drugą grupą.
„Te różnice nie są spowodowane czynnikami genetycznymi "- mówi Dr Sekikawa -" Poziom uwapnienia tętnic Amerykanów japońskiego pochodzenia jest wyższy od poziomu ogólnego populacji”. Przeciętne dzienne spożycie ryb w Japonii to ok 100 g (1,5 porcji wg. American Heart Assosciation). W Stanach Zjednoczonych spożywa się 7-13 g/ dzień lub jedną porcję na tydzień.
"Nie zachęcam jednak Amerykanów do spożywania ogromnych ilości ryb na raz. Musimy pamiętać o szkodliwych zanieczyszczeniach, takich jak rtęć w ich ciele”- przypomina dr Sekikawa. –„ Warto jednak przyjrzeć się wpływowi kwasów omega-3 na stan serca i rozważyć zwiększenie zalecanej ilości ich spożycia”.

Zgodnie z raportem Światowe Organizacji Zdrowia, choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Jedynym wyjątkiem jest właśnie Japonia, w której największą śmiertelność powoduje rak.

Monika Klimczak

Komentarze do: Spowolnienie wapnienia tętnic jest możliwe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz