Szukaj

Resweratrol z czerwonego wina, naprawdę wydłuża życie?

Przypisujemy resweratrolowi, czyli substancji z winogron znajdowanej również w czerwonym winie, niezwykłą moc wydłużania długości ludzkiego życia. Molekułę tę zaczęto już testować na człowieku, a najnowsze badanie sugeruje, iż ma być ona skuteczna jedynie w przypadku gatunków bardzo od nas oddalonych ewolucyjnie, natomiast u myszy ma być praktycznie bezskuteczna. Czego więc możemy się spodziewać? Cudownej molekuły?Tak przynajmniej – nieco zbyt idealistycznie -  postrzegamy resweratrol.

W badaniach nad zwierzętami okazało się, iż resweratrol zmniejsza zachorowalność na nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, a także chroni neurony.

W ten sposób molekuła ta ma przyczyniać się do wydłużania spodziewanej długości życia.

Aktualnie, nad resweratrolem są prowadzone badania w fazie testów na człowieku. Piewrsze analizy mówią o pewnych zaletach, takich jak regulacja poziomu insuliny, a także regulacja funkcji metabolicznych. Jest jednak jeszcze za wcześnie, żeby zweryfikować jego skuteczność w wydłużaniu spodziewanej długości życia u człowieka.

Co nie zmienia faktu, że z resweratrolem wiązane są wielkie nadzieje. Aby więc dowiedzieć się nieco więcej na temat korzyści płynących dla naszego gatunku ze stosowania resweratrolu, naukowcy z Nowej Zelandii z University of Otago, przyjrzeli się 19 badaniom odnoszącym się do działania tego związku u sześciu różnych gatunków zwierząt.


Prace te zostały przedstawione w przeglądzie naukowym Biology Letters i sprawiają, iż wątpliwości odnośnie tej "cudownej molekuły", stają się coraz bardziej uzasadnione.


Resweratrol a ograniczanie kalorii

Wątpliwości nie ulega to, że resweratrol zwiększa spodziewaną długość życia drożdży, nicieni oraz szczególnego gatunku ryby, Notobranchius furzeri, która znana jest z tego, że jest najkrócej żyjącym kręgowcem – zaledwie kilka miesięcy.

Natomiast, nie możemy pwiedzieć, żeby dwa przetestowane gatunki muszki drozofila, a także nieco bliższe nam myszy, faktycznie skorzystały z dobroczynnego działania resweratrolu.

Naukowcy przyjrzeli się również innemu mechanizmowi przedłużania życia: restrykcja pokarmowa. Okazuje się, że u wszystkich tych zwierząt, ograniczenie kalorii pozwala umrzeć o wiele później, włączając w to także myszy.

Autorzy przypuszczają teraz, że resweratrol nie naśladuje działania postu, a więc sam nie wystarczy, aby wyzwolić wszystkie mechanizmy chroniące komórki przed starzeniem, a już na pewno nie u bardziej rozwiniętych kręgowców.

Ponieważ człowiek jest o wiele bliższy myszy niż którekolwiek z przetestowanych w tych badaniach gatunków, wydaje się więc logiczne, że rezultaty z przyszłych prac okażą się podobne do rezultatów uzyskanych u gryzoni.

W tym przypadku, jeżeli stwierdzimy, że resweratrol nie ma żadnego imponującego działania, powinniśmy szukać Fontanny Wiecznej Młodości gdzieś indziej.

Nie należy również ufać firmom, które sprzedają resweratrol jako czynnik przeciwko starzeniu, ponieważ jeszcze żadne badania nie pozwoliły stwierdzić tego ze stuprocentową pewnością u człowieka. I raczej nie pozwolą, podsumowują badacze z Nowej Zelandii.

Komentarze do: Resweratrol z czerwonego wina, naprawdę wydłuża życie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz