Szukaj

Orzechy zmniejszają ryzyko otyłości!

Nowe badania opublikowane w internetowym czasopiśmie PLOS ONE wykazują powiązanie między spożyciem orzechów (migdałów, orzechów brazylijskich, orzechów nerkowca, orzechów pistacji, orzechów laskowych czy włoskich) i zespołem metabolicznym (ZM) oraz otyłością

Badacze z Uniwersytetu Loma Linda przebadali 803 osoby przy wykorzystaniu kwestionariuszy dotyczących żywności. Oceniano spożycie orzechów i orzechów ziemnych zarówno razem jak i osobno. Spożycie orzechów z drzew wynosiło 16g na dzień, natomiast orzechów ziemnych 5g na dzień.

Nasze badania pokazuję, że jedna porcja orzechów (28g) tygodniowo jest istotnie związana z 7% zmniejszeniem się ryzyka zespołu metabolicznego. - mówi Karen Jaceldo-Siegl.

Dodaje on, że podwojenie tej porcji minimalizuje groźbę ZM o 14%. Ciekawe jest to, że sama konsumpcja orzechów wiązała się z niższym występowaniem zespołu metabolicznego. Natomiast jedzenie orzechów pochodzących z drzew miało szczególny wpływ na korzyści z ZM i to niezależnie od trybu życia, warunków demograficznych i innych czynników.

ZM jest powiązany z wieloma przyczynami śmiertelnych chorób. Zwiększa on dwukrotnie ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i aż pięciokrotnie cukrzycy typu 2. Kryteria diagnostyczne występowania tego zespołu mogą się różnić jednak wystąpienie 3 z 5 czynników wskazuje na jego obecność: otyłość, podwyższony poziom triglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu), wysokie ciśnienie krwi i hiperglikemia. Szacuje się, że około 34% populacji USA ma zespół metaboliczny.

Oprócz wpływu orzechów na ZM naukowcy zbadali ich wpływ na otyłość. Okazało się, że osoby jedzące orzechy z drzew miały znacznie mniejszą częstotliwość jej wystąpienia niż ludzie spożywający orzechy ziemne.

Wszystkie te badania pokazują pozytywny wpływ jedzenia orzechów na zdrowie. Musimy zachęcać ludzi do spożywania ich w większej ilości, większej niż dotychczas – mówi Maureen Ternus, dyrektor wykonawczy INC NREF.

Komentarze do: Orzechy zmniejszają ryzyko otyłości!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz