Szukaj

Nadwaga? Jest na to szczepionka!

Badania opublikowane przez BioMed Central's Journal of Animal Science and Biotechnology, oceniają skuteczność dwóch szczepionek, oznaczonych cząsteczkami somatostatyny, JH17 i JH18, w zmniejszeniu przyrostu masy ciała i zwiększenia utraty wagi - na tę chwilę jedynie u myszy.Otyłość i choroby z nią związane są coraz większym problemem zdrowotnym na świecie. Somatostatyna, hormon peptydowy, hamuje działanie hormonu wzrostu (GH) i insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), powodujące wzrost metabolizmu i utratę wagi.

Wszczepienie zmodyfikowanej somatostatyny powoduje, że organizm wytwarza przeciwciała do walki z somatostatyną, w skutek czego, bez bezpośredniego ingerowania w hormony wzrostu, następuje zwiększenie wydatkowania energetycznego i utrata masy ciała.

Dr Keith Haffer z Braasch Biotech LLC testował szczepionki na dwóch grupach gryzoni, każda po dziesięć uzależnionych od specjalnej diety, otyłych myszy płci męskiej, w porównaniu z grupą kontrolną dziesięciu myszy, które otrzymały zastrzyki soli fizjologicznej.


Myszy we wszystkich grupach były karmione dietą wysokotłuszczową, przez osiem tygodni poprzedzających badanie i nadal jadły te same potrawy, w ciągu sześciu tygodni trwania badania. Szczepionki były podawane dwa razy - na początku badania, po której następuje szczepienie uzupełniające w dniu 22.

Cztery dni po pierwszym wstrzyknięciu zmodyfikowanej somatostatyny, zaszczepione myszy miały 10-procentowy spadek masy ciała (niezauważalny w grupie kontrolnej).

Pod koniec badania, wyniki wykazały, że obie szczepionki wywołały powstawanie przeciwciał i znacznie zredukowały masę ciała, bez wpływu na prawidłowy poziom hormonu wzrostu IGF-1 lub insuliny.

"Badanie to wskazuje na możliwość leczenia otyłości tą szczepionką. Chociaż dalsze badania są niezbędne, aby odkryć długotrwałe skutki tych szczepionek, wyniki badań udostępnią lekarzom opcję leczenia otyłości, bez leków lub zabiegów chirurgicznych", powiedział dr Keith Haffer.

Komentarze do: Nadwaga? Jest na to szczepionka!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz