Szukaj

Mąka bezglutenowa zamiast mąki białej

Nie jest trudno znaleźć badania prawiące o niskiej wartości odżywczej białej mąki. Spożywanie tej wszechobecnej mąki - która została przetworzona, bielona i pozbawiona wszystkich składników odżywczych - wielokrotnie związane jest z zaparciami, cukrzycą, rakiem, itd.

Często warunki te są związane z notorycznie wysokimi stężeniami glutenu, występującego w białej mące, co negatywnie wpływa na stan zdrowia większości ludzi - nie tylko tych z nietolerancją glutenu czy celiakią. Najlepsze pożywne i bezglutenowe alternatywy są wymienione poniżej.

Mąka kokosowa

Mąka kokosowa jest słodka w smaku, o niskim GI (indeks glikemiczny), pochodzi z miąższu kokosowego. Chociaż nie smakuje mocno kokosowo, to zawiera wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład, jedna łyżka mąki kokosowej zawiera aż 10 g błonnika, czyli dwa razy więcej niż otręby pszenicy i 20 razy więcej niż błonnik w białej mące. Mąka kokosowa jest również bogata w białko i posiada niską zawartość tłuszczu, spożywanie jej związane jest z obniżeniem ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, z poprawą funkcji tarczycy, ze zwiększeniem energii, a nawet ze zwiększeniem poziomu testosteronu.

Mąka gryczana

Mąka gryczana jest wytwarzana z gryki, azjatyckiej rośliny z jadalnymi, trójkątnymi nasionami. Ma wyraźny, ziemisty smak i delikatną strukturę. Jak mąka kokosowa, mąka gryczana jest zdrowsza od białej w każdym aspekcie. Jest bogata w błonnik i białko (w tym wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów), bogata w mikroelementy, takie jak magnez i miedź, ma niską zawartości tłuszczu i kalorii, a zawiera dwa flawonoidy - kwercetynę i rutynę- które chronią nas przed zapaleniem i uszkodzeniem.

Mąka z jadłoszynu (Mesquite)

Jadłoszyn to drzewo liściaste, które pochodzi z obu Ameryk, włączając w to południe Stanów Zjednoczonych. Posiada bardzo pożywne strąki nasion, które z kolei sprawiają, że mąka ta jest odżywcza i charakteryzuje się przyjemnym smakiem. Zawiera podobny profil zdrowotny jak mąka kokosowa i gryczana. Po pierwsze, jest bezglutenowa, bogata w błonnik i składa się z około 13-17% białka, łącznie ośmiu aminokwasów. Po drugie, ma niską zawartość tłuszczu i węglowodanów oraz ma nieznaczny wpływ na poziom cukru we krwi. Wreszcie, jest pełna niezbędnych minerałów, w tym magnezu i wapnia. W związku z tym spożywanie mąki z jadłoszynu jest związane z utratą masy ciała, zmniejszeniem ciśnienia krwi, zwiększeniem energii i poprawą nastroju.

Komentarze do: Mąka bezglutenowa zamiast mąki białej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz