Szukaj

Kawa a pamięć

Niezależnie od rutyny, spożycie kofeiny jest zastrzykiem energii, którą wybierają na świecie miliony, by obudzić się i rozpocząć działanie. Jednak naukowcy z Johns Hopkins University odkryli inne zastosowanie dla stymulantów zawartych w kofeinie - wzmacnianie pamięci.

Badania nad wpływem kofeiny

Michael Yassa, asystent profesora nauk psychologicznych i mózgu w Krieger School of Arts and Sciences przy Johns Hopkins i jego zespół naukowców stwierdził, że kofeina ma korzystny wpływ na długoterminowe zwiększanie możliwości zapamiętywania u ludzi. Ich badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, wskazuje, że kofeina zwiększa pewne wspomnienia co najmniej do 24 godzin po ich konsumpcji. "Zawsze wiedzieliśmy, że kofeina ma działanie wzmacniające szczególnie na wartości poznawcze, ale jej wpływ na wzmocnienie wspomnień i czyniąc je odpornymi na zapomnienie nie zostały szczegółowo zbadane u ludzi ", powiedział Yassa, starszy autor badań . " W naszej pracy opisano po raz pierwszy specyficzny efekt kofeiny na zmniejszenie zapominania przez 24 godziny. " Johns Hopkins i badacze przeprowadzili próbę, której uczestnicy, którzy mieli nie jeść i nie pić regularnie produktów zawierających kofeinę, w zamian za to  otrzymywali placebo lub tabletki zawierające 200 miligramów kofeiny. Wszystko to odbywało się pięć minut po obejrzeniu serii zdjęć z efektami wizualnymi. Pobrano także próbki śliny od uczestników, zanim wzięli tabletki, mieli również mierzony poziom kofeiny. Próbki pobierano jeden raz, trzy i 24 godzin później. Następnego dnia obie grupy odbyły test na ich zdolność do rozpoznawania obrazów z wczorajszej sesji studyjnej. Według badanych niektóre efekty wizualne były takie same jak z poprzedniego dnia, niektóre były nowe, dodatkowe, a  niektóre były podobne, ale nie takie same, jak poprzednio . Więcej członków grupy, które brały tabletki z  kofeiną,  były w stanie poprawnie zidentyfikować nowe obrazy jak " podobny " do wcześniej przeglądanych zdjęć,  błędnie powołując je jako takie same. Zdolność mózgu do uznania różnicy między dwoma podobnymi, ale nie identycznymi produktami, zwane separacją wzoru, odzwierciedla głębszy poziom zachowania pamięci, twierdzą naukowcy.

Jak wyglądały badania nad kofeiną w przeszłości?

Do tej pory wpływ kofeiny na pamięć długotrwałą nie zostały szczegółowo zbadane Z nielicznych badań przeprowadzonych, ogólnie został uznany konsensus, że kofeina ma niewielki lub żaden wpływ na długoterminowe zachowanie pamięci. Badanie to różni się od wcześniejszych doświadczeń, ponieważ badani wzięli  tabletki z kofeiną po oglądaniu zdjęć i próbował zapamiętać obrazy. " W prawie wszystkich wcześniejszych badaniach podawano kofeinę przed sesją studiów, więc jeśli nie ma poprawy, nie jest jasne, czy to ze względu na efekty kofeiny na uwagę, czujność , skupienie lub inne czynniki . Przez podawanie kofeiny po eksperymencie, możemy wykluczyć wszystkie te efekty i upewnić się, że jeśli nie ma poprawy, to ze względu na pamięć, na nic więcej ", powiedział Yassa.

Spożycie kofeiny a kolejne plany badań

Zgodnie z US Food and Drug Administration, 90 procent ludzi na świecie spożywa kofeinę w takiej czy innej formie. W Stanach Zjednoczonych, 80 procent dorosłych spożywa kofeinę codziennie. Przeciętny dorosły ma spożycie około 200 miligramów – taka sama ilość użyta była w badaniu Yassa - czyli około jedna mocna filiżanka kawy lub dwie małe filiżanki kawy dziennie. Badacze zgodnie twierdzą, że: "Następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań dotyczących tego w jaki sposób mózg zostaje uaktywniony przez kofeinę. Wiemy również, że kofeina jest związana z długowiecznością i może mieć pewne działanie ochronne odnośnie funkcji poznawczych, takich jak choroba Alzheimera. Są to z pewnością ważne kwestie dla przyszłości  społeczeństwa."

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Kawa a pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz