Szukaj

Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

Podziel się
Komentarze0

Odczuwanie bólu podczas porodu jest bardzo istotna rzeczą. Organizm rodzącej kobiety zaczyna wytwarzać hormony, które umożliwiają poradzenie sobie z powstałymi skurczami. Istnieje szereg możliwości łagodzenia bólu do jednych z nich należy znieczulenie zewnątrznoponowe.


Znieczulenie zewnątrzoponowe to najpopularniejszy środek uśmierzający ból stosowany przez około ¼  kobiet. Powszechnie uznaje się, że jest to najskuteczniejszy środek znieczulający. W przypadku niewielkiej grupy kobiet ten rodzaj znieczulenia może nie wywołać oczekiwanego rezultatu(ok 10%)Zdarza się, iż ciało nadal pozostaje wrażliwe na ból, czasem jedna strona ciała jest bardziej znieczulona niż druga.

Podanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Aby rozpocząć wykonywanie zabiegu należy poczekać,by rozwarcie szyjki macicy osiągnęło ok. 2-3 cm -w innym przypadku może dojść do zatrzymania akcji porodowej. Zabieg wykonuje anestezjolog umieszcza on odpowiednim miejscu cewnik zewnątrzoponowy co może chwilę potrwać. Będziesz musiała usiąść na krawędzi łóżka lub zwinąć się w kłębek i położyć na boku. Pozycja którą obierzesz rozciągnie twój kręgosłup i ułatwi wkłucie igły w odpowiednie miejsce. Po wprowadzeniu przez igłę cewnika możesz czuć miarowy nacisk. Następnie igła zostaje wyjęta,a cewnik zostaje-przez niego podaje się środek znieczulający. Zazwyczaj znieczulenie podawane jest w regularnych

odstępach czasu, a dawka uzupełniana gdy znów zaczniesz odczuwać bóle. Znaczna większość kobiet opisuje,że w chwili,kiedy zaczyna działać lek ,odczuwają zimno, a następnie, stopniowe zmniejszanie bólu.Efekty uboczne :

Znieczulenie zewnątrzoponowe, które jest w stanie całkowicie uśmierzyć ból, niestety niesie ze sobą skutki uboczne :
  • wzrost temperatury ciała
  • konieczność założenia cewnika w celu opróżnienia pęcherza
  • nagły spadek ciśnienia krwi( podczas zabiegu otrzymujesz kroplówkę, tak aby można Ci było szybko podać płyny w wypadku wystąpienia tego objawu)
  • znaczne wydłużenie pierwszej i drugiej fazy porodu-wzrasta ryzyko porodu wspomaganego( użycie kleszczy lub próżnociągu )
  • problemy po urodzeniu dziecka


Problemy po urodzeniu dziecka:

Do najczęstszych objawów należy ból głowy. Spowodowane jest to wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, który przez kilka pierwszych dni może powodować takie objawy. Ulgę przynosi zwykle pozostawanie w pozycji leżącej na wznak. Jeżeli odpoczynek i zaaplikowane środki przeciwbólowe nie pomagają,można przeprowadzić zabieg nastrzyknięcia krwi własnej. Mała ilość krwi pacjentki wstrzykiwana jest w miejsce, gdzie było nakłucie, co skutecznie blokuje wyciek i niweluje ból .Kolejne objawy, jakie mogą wystąpić to miejscowy brak czucia i bóle pleców. 


Podsumowanie: znieczulenie zewnątrzoponowe

Zalety: Jest to najbardziej efektywny sposób uśmierzania bólu po porodzie.


Wady:
  • Czasem nie jest on całkowicie skuteczny i jakiś fragment ciała może pozostac wrażliwy.
  • Może wydłużyć czas porodu.
  • Czasem może powodować bóle głowy

Komentarze do: Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz