Szukaj

Wziernikowanie pochwy a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Wziernikowanie pochwy inaczej zwane kolposkopią jest badaniem polegającym na oglądaniu szyjki macicy pod specjalistycznym mikroskopem. Badanie to jest wykonywane zazwyczaj rutynowo, kiedy wymaz z szyjki macicy, czyli badanie cytologiczne wykazuje obecność nieprawidłowych komórek. Wziernikowanie jest prostym zabiegiem wykonywanym dopochwowo.

Wziernikowanie pochwy a ciąża

Badanie wykonuje się w celu:

  • Pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach rozpoznawczych.
  • Ocena zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazji.
  • Ocena wczesnego raka szyjki macicy.
  • Ocena zmian kolposkopowych zaliczanych do 2. i 3. grup.


Kolposkopia przed ciążą

Jeżeli miałaś wykonane badanie wziernikowe pochwy przed zajściem ciąży poinformuj o tym lekarza. W większości wypadków nie ma takie wcześniejsze badanie wpływu na przebieg samej ciąży. Istnieją jednak wyjątki u kobiet, które miały podczas zabiegu usunięte większą ilość tkanki. Przy wykonywanej biopsji (pobraniu podejrzanych tkanek), kriochirurgii (mrożenie nieprawidłowych komórek) czy elektrokonizacji (usuwanie tkanek za pomocą prądu) mogą pojawić się komplikację ciążowe. Powikłania w postaci niewydolności ciśnieniowo - szyjkowej czy też  problem przedwczesnego porodu jest najczęstsza przyczyną spowodowaną badaniami powyższego typu.
Czy wziernikowanie jest groźne dla rozwijającego się dziecka?

Badanie takie jest bezbolesne oraz nie jest inwazyjne, dlatego w przypadku zaleceń lekarza można je wykonywać w ciąży. Jak już wcześniej było wspomniane zły obraz cytologii może skłonić lekarza do podjęcia takiej decyzji. Jeżeli przy pierwszej wizycie prenatalnej okaże się, że wyniki są nieprawidłowe wziernikowanie może być wykonane. Zaleca się jednak wykonanie kolposkopii w pierwszych miesiącach ciąży. Inaczej jest w przypadku biopsji i innych zabiegów, które odkłada się raczej do czasu urodzenia dziecka.

W przypadku wystąpienia plamień u kobiety ciężarnej, których nie da się wyjaśnić poprzez inne badania jak USG wtedy kolposkopia może dać odpowiedź skąd ono się bierze. Wziernikowanie pochwowe jest uzupełnieniem badania cytologicznego. W razie złych wyników warto się jemu poddać, gdyż pozwala wykluczyć patologię w obrębie szyjki macicy.

Komentarze do: Wziernikowanie pochwy a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz