Szukaj

Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji

Podziel się
Komentarze1

Przy wyborze metody antykoncepcji zwracamy uwagę na wiele czynników, jednak w pierwszej kolejności kierujemy się jej skutecznością. Skuteczność danej metody antykoncepcyjnej określa zaś wskaźnik Pearla, zwany także Indeksem Pearla. Jak się go oblicza?


Jaka jest jego wartość dla poszczególnych metod? Dlaczego czasem dla tej samej metody podaje się różną wartość?

Pan Pearl

Raymond Pearl był amerykańskim biologiem i statystykiem, który nie tylko wykazał w 1938 roku zgubny wpływ palenia na zdrowie, ale także – opracował równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a ściślej mówiąc: wskaźnik niepowodzeń danego środka. Wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć autora), przedstawia bowiem ilość niepożądanych ciąż do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji. Dlatego też im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda. Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par właśnie tyle (czyli 80 do 90) będzie spodziewać się dziecka.

Różne wartości

Choć wskaźnik ten wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica? Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdzie wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), skuteczność tabletki jest mocno obniżona.

Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, błony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego zakładania danego środka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety. Ciekawą alternatywą są zatem komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności.


Dobra wartość

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2 (przypomnijmy – wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia 2 kobiety zaszły w nieplanowaną ciążę), średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY


WSKAŹNIK PEARLA

Tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa - np. Yasmin, Logest)

0,2 - 0,5

Tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira)

0,2 - 1,4

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly

0,64

Krążek dopochwowy (NuvaRing)

0,65

Tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa - np. Anteovin )

0,7

plaster antykoncepcyjny

0,9

Minipigułka (jednoskładnikowa - np. Cerazette, Azalia)

Od 1 do 3

Metoda objawowo termiczna Rötzera

Od 1 do 3

Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

Od 1 do 3

Prezerwatywa

Od 3 do 7

Prezerwatywa dla kobiet

Od 5 do 25

Dopochwowe środki plemnikobójcze

Od 8 do 36

Stosunek przerywany

Od 10 do 35

Brak antykoncepcji

Od 80 do 90


Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Komentarze do: Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji (1)

medicine
medicine 16-05-2012 15:14

nieźle

1

Ja używam cyclotestu- komputera cyklu. Czyli metoda objawowo-termiczna. I wskaźnik jest całkiem niezły :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze