Szukaj

Kobiety w ciąży podejmują ryzyko przy zaprzestaniu leczenia astmy

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w ciąży narażają siebie i swoje nienarodzone dzieci na niepotrzebne ryzyko poprzez zatrzymanie leczenia astmy bez konsultacji z lekarzem. Nowe badania wykazały, że kobiety w ciąży cierpiące na astmę mogły lepiej dbać o swoją kondycją, jeśli dodatkowa edukacja i opieka z udziałem monitoringu zostałaby wprowadzona w szpitalach australijskich.

W badaniach opublikowanych w wiodącym czasopiśmie „CHEST”, naukowcy z Centre for Medicine Use and Safety (CMUS) na Uniwerytecie Monash zauważyli znaczną poprawę kontroli astmy u kobiet ciężarnych będących pod opieką farmaceuty i dzięki poprawionej edukacji oraz regularnemu monitorowaniu we współpracy z lekarzem ogólnym pacjenta. Kobiety w pierwszych etapach ciąży, które przyjmowały leki na astmę w poprzednim roku otrzymały miesięczną interwencję farmaceuty- przewodnika ( MAMMA ©) zapewniającego edukację, monitorowanie oraz kontynuację w klinikach położniczych dwóch głównych australijskich szpitali położniczych – The Royal Women's Hospital and Mercy Hospital for Women.

Po sześciu miesiącach, wyniki wykazały, że kobiety, które były pod opieką miały klinicznie i statystycznie lepszą kontrolę astmy, w porównaniu z grupą kontrolną kobiet w ciąży nie otrzymujących interwencji. W grupie interwencyjnej odnotowano: niezwiązane z astmą doustne stosowanie sterydów, hospitalizację, wizyty awaryjne lub dni wolne od pracy.

Badania  podążały za wcześniejszymi pracami naukowców opublikowanymi w „The Journal of Astma”, które stwierdziły, że kobiety w ciąży narażają siebie i swoje nienarodzone dzieci na niepotrzebne ryzyko astmy poprzez zatrzymanie przyjmowania leków na astmę bez konsultacji z lekarzami. Stwierdzono również brak zaufania i/lub wiedzy wśród pracowników służby zdrowia w zakresie zarządzania leczeniem  astmy w ciąży. W najnowszym badaniu, 70% uczestników przyznało, że byli świadomi ryzyka źle kontrolowanej astmy, a 32% zgłosiło zaprzestanie lub ograniczenie leczenia od czasu zajścia w ciążę.

Główny śledczy, Angelina Lim z CMUS, powiedziała, że prosta interwencja pokazał obietnicę dla osób cierpiących na astmę i może być powszechnie stosowana w placówkach zdrowia matki bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Pani Lim dodaje: „To badanie mówi nam, że musimy poprawić zarządzanie leczeniem w czasie ciąży przez poszukiwanie nowych strategii poprawy edukacji i świadomości. Źle kontrolowana astma w czasie ciąży jest niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka i była związana ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, niską masą dziecka i stanu przedrzucawkowego. Właściwe zarządzanie leczeniem astmy u kobiet w ciąży powinno być traktowane jako priorytet opieki przedporodowej.”  Dodała również, że potrzebne są dalsze badania w celu wykazania jak poprawa kontroli astmy doprowadziła do poprawy wyników matki i dziecka.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Kobiety w ciąży podejmują ryzyko przy zaprzestaniu leczenia astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz