Szukaj

Jakie prawa i przywileje przysługują mamom karmiącym piersią?

Podziel się
Komentarze0

Każda matka może cieszyć się macierzyństwem i zdrowym rozwojem swojego dziecka. Jednakże, by czas spędzany z dzieckiem mógł obfitować w same radosne chwile, warto zaznajomić się z prawami, jakie przysługują mamom karmiącym piersią, by żadne zmartwienia nie mogły przeszkodzić w chwilach spędzanych z maleństwem.

Jakie prawa i przywileje przysługują mamom karmiącym piersią?


O czym powinna wiedzieć każda mama?

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF zaleca wyłączne karmienie mlekiem naturalnym przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka i po włączeniu innego pokarmu przez kolejne 1,5 roku. Lekarze i specjaliści zapewniają o bogactwie składników odżywczych zawartych w mleku naturalnym. Przede wszystkim pokarm matki zawiera w swoim składzie białka, tłuszcze i węglowodany, które są materiałem budulcowym tkanek i komórek.

Anna Witczak, doktor nauk medycznych w dziedzinie ginekologii i położnictwa, zwraca uwagę na fakt, że pokarm dostosowuje się do potrzeb niemowlęcia, zmieniając swój skład i proporcje wraz z przyrostem jego wagi i wzrostu. W zależności od etapu rozwoju dziecka odpowiedniej modyfikacji ulega ilość składników w pokarmie.

Karmienie piersią stwarza ponadto głęboką więź emocjonalną dziecka z matką. Ma więc istotny wpływ na rozwój psychiczny maleństwa już od pierwszych chwil jego życia. Nie bez znaczenia jest również poczucie bliskości matki z jej dzieckiem.

Karmienie piersią reguluje również naturalną odporność maleństwa, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowań, m.in. na choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz immunologicznego.

Obecnie karmienie piersią nie jest tak popularne, jak miało to miejsce jeszcze 10-15 lat temu. Kobiety coraz więcej pracują i niekiedy nie mają możliwości karmić dzieci piersią. W jaki sposób kobieta pracująca może łączyć pracę z urokami i obowiązkami macierzyństwa?

Poznaj prawa matek pracujących, karmiących piersią!

Tuż po porodzie matki niemowląt mogą liczyć na pomoc doświadczonych położnych, które pomogą w razie jakichkolwiek problemów z karmieniem, higieną piersi itd. Kobiety mają prawo do korzystania z tej pomocy również po powrocie ze szpitala.


Podstawowym przywilejem dla każdej kobiety pracującej jest urlop macierzyński. Korzystająca z niego mama może karmić swoje maleństwo w domowym zaciszu bez obawy, że straci pracę. Prze ten okres naliczane są również składki. Urlop trawa sześć miesięcy, tyle samo co zalecany czas karmienia piersią.

Matki zatrudnione na umowę o pracę na cały etat są uprzywilejowane w miejscu pracy. Po przedstawieniu pracodawcy odpowiedniego zaświadczenia mają prawo do przerw, aby móc nakarmić maleństwo. Jest to dobre rozwiązanie dla matek, które nie korzystają z urlopu macierzyńskiego lub które po powrocie do pracy nadal karmią piersią.

Każdej kobiecie, która pracuje dłużej niż 6 godzin przysługują dwie przerwy. Polskie prawo przewiduje ponadto dwa rodzaje przerw. Kobieta ma więc do dyspozycji:

  • dwie przerwy półgodzinne, gdy karmi jedno dziecko;
  • dwie przerwy 45-minutowe, gdy nakarmić trzeba bliźnięta.
Kobiecie pracującej od 4 do 6 godzin przysługuje jedna półgodzinna lub 45-minutowa przerwa, w zależności od tego, ile dzieci chce nakarmić.

Pracodawca zatrudniający matkę karmiącą piersią, powinien zapewnić jej również zaplecze socjalne, gdzie spokojnie mogłaby zająć się dzieckiem. Pracownica korzystająca z przerw na karmienie otrzymuje pełne wynagrodzenie, a przerwy wliczane są do czasu pracy.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią narażone na szkodliwe warunki pracy mają prawo do zasiłku lub urlopu. Jest o tym mowa w Ustawie o Ochronie Macierzyństwa z 1994 roku. Dokładne informacje na ten temat można również znaleźć w "Przewodniku po świadczeniach socjalnych".

Mamy mają Strefę Karmienia Piersią!

Obecnie często podejmowany jest temat karmienia dzieci piersią w miejscach publicznych. Savoir-vivre w tej kwestii podpowiada, by matki karmiące wybierały miejsca zaciszne, intymne, gdzie nie dotrze oko przechodnia, który mógłby być tym aktem zniesmaczony.

16 maja 2012 roku ruszyła akcja społeczna pod nazwą Strefa Karmienia Piersią skupiająca różnego rodzaju instytucje, które posiadają specjalne miejsca dla matek karmiących piersią. Program ma na celu promocje miejsc przyjaznych mamom karmiącym i popularyzację karmienia piersią. Do akcji przyłączają się najczęściej instytucje kulturalne, publiczne, punkty gastronomiczne, usługowe itp. Miejsca takie oznaczone są logo Strefy Karmienia Piersią powstałym na bazie Międzynarodowego Symbolu Karmienia Piersią.

W rzeczywistości nie zawsze jest tak pięknie, gdyż miejsc ze specjalną strefą dla mam nie ma zbyt wiele, a o porze karmienia w głównej mierze decydują dzieci. To „karmienie na żądanie” sprawia, że czasem matki nie zwracają uwagi, czy karmią w miejscach publicznych czy też nie. Dla nich najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby maluszka.

Bądźmy więc wyrozumiali dla matek, które karmią piersią w miejscach publicznych. Wspierajmy je i dajmy dzieciom szansę na zdrowy posiłek. Bardzo go potrzebują, aby prawidłowo się rozwijać. Mamy natomiast niech świadomie korzystają ze swoich uprawnień, bo przecież powstają one z myślą o nich oraz ich maleństwach.

Autor:

Karolina Wrona

Komentarze do: Jakie prawa i przywileje przysługują mamom karmiącym piersią?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz