Szukaj

Bakterie "mogą być przyczyną przedwczesnych porodów"

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania z USA wykazały związek między porodami przedwczesnymi, gdzie worek płodowy wokół dziecka pęka przedwcześnie a bakteriami, gdzie ściany worka są cieńsze

Naukowcy, w tym Amy P. Murtha, profesor położnictwa i ginekologii na Duke University School of Medicine, zgłosili swoją pracę w ostatnim wydaniu internetowym PLoS ONE.

Prof Murtha mówi: "Powikłania związane z przedwczesnymi porodami mogą mieć długoterminowe skutki zdrowotne zarówno dla matek, jak i dzieci. Nasze badania koncentrują się na tym dlaczego błony płodowe pękają za wcześnie u niektórych kobiet. Ogólnym celem jest lepsze zrozumienie mechanizmów przedwczesnego pęknięcia błon." Prof. Murtha ostrzega, że praca ustala jedynie związek między bakteriami a wczesnym pęknięciem i zaznacza, że potrzebne są dalsze badania, aby określić  czy bakterie mają wpływ na pękniecie worka czy odwrotnie.

Okazało się, że kobiety, które doświadczają PPROM (Preterm Premature Rupture of Membranes) mają zwykle cieńsze warstwy kosmówki, a te z błon płodowych , których warstwa kosmówki jest zainfekowana, miały najwyższy wskaźnik śmierci komórek kosmówki.

W ramach ostatnich badań, zespół przeanalizował próbki błony kosmówki, aby zobaczyć, czy są jakieś stałe zależności między obecnością bakterii a spłyceniem błony. We wszystkich przypadkach okazało się, że kosmówka jest cieńsza w miejscu pęknięcia niż w innych miejscach. Niemniej jednak, w próbkach pochodzących od pacjentów, którzy doświadczyli PPROM, przerzedzenie kosmówki nie było ograniczone do miejsca pęknięcia. Membrana była cieńsza również w miejscach odległych od miejsca pęknięcia, co wskazuje, że w przypadku PPROM cieńsza kosmówka dotyczy całego worka płodowego.

Ponadto, naukowcy byli zaskoczeni, że bakterie były obecne we wszystkich próbkach, mimo tego, że błony płodowe trzymane były w środowiskach sterylnych. Niemniej jednak, w próbkach kobiet, które doświadczyły PPROM odnotowali najwyższy poziom bakterii, zarówno w miejscu pęknięcia, jak i w innych miejscach.

Badanie nie wykazuje czy to obecność bakterii powoduje wiotczenie kosmówki czy odwrotnie – przerzedzenie zwiększa poziom bakterii. Naukowcy sugerują, że ich odkrycia prezentują cenne spostrzeżenia dotyczące mechanizmów PPROM. Jeśli uda im się dowiedzieć, które dokładnie bakterie są w to zaangażowane, mogą otworzyć się nowe drogi do zabiegów profilaktycznych i narzędzi przesiewowych.

Prof. Murtha mówi: „Wtedy możemy leczyć antybiotykami dotknięte tym problemem kobiety, a tym samym zmniejszyć ryzyko PPROM. Nasze badania są jeszcze kilka kroków od tego, ale to daje nam możliwości odkrywania potencjalnych interwencji terapeutycznych, których nie posiadają jeszcze w położnictwie."

Sara Borys

Komentarze do: Bakterie "mogą być przyczyną przedwczesnych porodów"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz