Szukaj

Ćwiczenia odchudzające

Ćwiczenia odchudzające to jeden z najlepszych sposobów, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Dzielimy je na ogólne lub ukierunkowane na konkretne partie ciała. Ćwiczenia odchudzające możemy wykonywać zarówno na siłowni, w domu, jak i na świeżym powietrzu. Pamiętajmy przy tym, że w odchudzaniu dieta jest tak samo ważna jak ćwiczenia.

Ćwiczenia odchudzające

Systematyczność ma znaczenie. Ćwiczenia odchudzające lepiej wykonywać co 2-3 dni, ale regularnie, niż codziennie przez tydzień, by później całkowicie z nich zrezygnować. Ważne jest też, aby intensywność i stopnień zaawansowania ćwiczeń odchudzających dostosować do możliwości fizycznych konkretnej osoby. Indywidualny dobór ćwiczeń jest też szczególnie ważny przy problemach ze zdrowiem czy w przypadku wad postawy.

Ćwiczenia odchudzające na płaski brzuch

Brzuch to partia ciała, która najczęściej wymaga wyszczuplenia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla tych, którzy nie chcą katować się morderczymi treningami i mogą rozciągnąć ćwiczenia w dłuższym okresie czasu polecane są brzuszki, zarówno te standardowe z rękami założonymi za głową, jak i brzuszki skośne czy zmodyfikowane z wyprostowanymi do góry nogami. Plecy podczas wykonywania brzuszków powinny być zgięte w łuk, szyja i głowa ma być przedłużeniem tułowia, a wzrok powinien być skierowany w górę. Podstawą jest też odpowiednie oddychanie - wydech powinien mieć miejsce w czasie zbliżania tułowia do nóg, a wdech w czasie powrotu do pozycji leżącej. Częstym błędem podczas wykonywania brzuszków jest blokowanie nóg - jest to tyle niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa.

Popularnymi ćwiczeniami, które pomagają osiągnąć efekt płaskiego brzucha są tzw. „nożyce", czyli unoszenie w pozycji leżącej na przemian wyprostowanych w kolanach nóg. Ręce powinny być w tym czasie ułożone za głową. Nożyce mogą być pionowe lub poziome.

Polecanym na płaski brzuch rodzajem ćwiczenia odchudzającego jest także rowerek i jego modyfikacje. Najskuteczniejsza odmiana rowerka to taka, w której siedząc zakładamy ręce za głowę i naprzemiennie zbliżamy łokcie do ugiętych kolan - prawy łokieć do lewego kolana i odwrotnie. Druga noga zostaje w tym czasie wyprostowana. Ćwiczenie staramy się wykonywać szybko.

Ćwiczenia odchudzające na uda i pośladki

Najbardziej znanym ćwiczeniem wzmacniającym uda i pośladki są przysiady. Ręce powinny być oparte na biodrach, a nogi szeroko rozstawione. Staramy się nie odrywać pięt od ziemi.

Aby móc pochwalić się zgrabnymi pośladkami i szczupłymi udami możemy zdecydować się wykonywanie ćwiczenia, w którym leżmy na brzuchu i unosimy wyprostowane nogi do góry jak najwyżej, starając się wytrzymać w tej pozycji przez minutę. Ręce powinny być ułożone wzdłuż tułowia, a pośladki ściśnięte. Co drugi dzień modyfikujemy ćwiczenie i leżąc na brzuchu wykonujemy pionowe nożyce - najpierw wystarczy pięć powtórzeń, z czasem dobrze dojść do dziesięciu.

Innym polecanym ćwiczeniem jest naprzemiennie unoszenie nóg tyłem, w czasie gdy klęczymy z dłońmi opartymi płasko o podłoże. Łokcie i plecy powinny być wyprostowane. Najlepiej wykonać codziennie po pięć serii, z 20 uniesieniami nóg w każdej.

Ogólne ćwiczenia odchudzające

Jeżeli mięśnie ukryte są pod warstwą zbędnej tkanki tłuszczowej, to najlepiej zdecydować się ćwiczenia wytrzymałościowe, gdyż tylko takie dadzą zauważalny efekt. Trening kardio możemy wykonywać na świeżym powietrzu (bieg, marsz, rower, roki, nordic walking), na siłowni (bieżnia, ćwiczenia z użyciem steppera, orbiterka i rowerka stacjonarnego) lub w domu bez użycia żadnego sprzętu (trening obwodowy, ćwiczenia aerobowe). Wystarczające jest też spędzanie większej ilości czasu na basenie czy zapisanie się na kurs tańca.

Warto podkreślić, że taki trening nie tylko pozwala na schudnięcie, ale dodatkowo tego typu ćwiczenia poprawiają jakość snu, wzmacniają serce, zwiększają wydolność płuc oraz wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Ćwiczenia odchudzające

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz