Szukaj

Ćwiczenia aerobowe niwelują ból głowy

Naukowcy twierdzą, że w dzisiejszych czasach, gdy mamy coraz mniej czasu na sen i jesteśmy wciąż zestresowani, to nagłe rozpoczęcie ćwiczeń o wysokiej intensywności może skończyć się migreną. Nerwy bowiem są przypisane do naczyń krwionośnych mózgu, gdzie przechodzą wiele faz zwężania i rozszerzenia, a potem rozciągania.

To rozciąganie nerwów powoduje, że mózg wysyła sygnały bólowe, co równa się migrenie. Nagła wysoka intensywność ćwiczeń hipotetycznie wywołuje bóle głowy przez rozszerzanie się naczyń krwionośnych.

Badania dotyczące migreny

Najnowsze badania pokazują, że stałe rozgrzewki oraz ciągłe ćwiczenia aerobowe mogą pomóc osobom przez zwiększenie ich zdolności wysiłkowej, bez zwiększania czasu trwania ćwiczeń i bez pojawienia się migreny. Ponad połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym w holenderskiej klinice bólu głowy odnotowała, że rzuciła uprawianie sportu lub ćwiczenia, które wywołały migreny. Naukowcy i osoby cierpiące na migrenę podobnie zostały zmuszone do poszukiwania sposobu, aby pozostać sprawnymi fizycznie, bez zwiększenia częstości ich występowania migreny. Jednym z takich sposobów jest zmniejszenie częstotliwości bólów głowy, towarzyszących wykonywaniu ćwiczeń poprzez ciągłe ćwiczenia tlenowe.

Zbawienny wpływ ćwiczeń aerobowych

Badania wykazały, że osoby mogą zwiększyć swoje zdolności wysiłkowe poprzez ciągłe ćwiczenia aerobowe, nie zwiększając przez to bóli migrenowych , które zwykle towarzyszą ćwiczeniom. Trening aerobowy wykonany z osobami, które brały udział w doświadczeniu był rozpoczynany od 15-minutowej rozgrzewki, a następnie przez 20 minut prowadzono wysoko intensywne ćwiczenia aerobowe, a na koniec prowadzone były 5- minutowe lekkie ćwiczenia. Ten 40 - minutowy trening pozwolił pacjentom znacznie poprawić swoją wydolność fizyczną, unikając wystąpienia migreny. Jedynym minusem tej pracy była jego stosunkowo mała wielkość próby, ponieważ uczestnikami było tylko 26 osób.

Ostatnio rozpoczęto badania na dużą skalę z 80 uczestnikami w Calgary w Kanadzie, aby uzyskać lepsze zrozumienie wpływu ćwiczeń aerobowych na migreny. Badania te powinny zakończyć się w drugiej połowie 2014 roku . Pomijając kwestie wielkość próby, coraz więcej wskazuje na to, że ćwiczenia aerobowe mogą pomóc uniknąć migreny wywołanej wysiłkiem. Wraz ze stałą rozgrzewką i spokojnym zakończeniem, ćwiczenia aerobowe mogą zwiększać zdolności wysiłkowe danej osoby, poprawić ogólny stan zdrowia i jakości życia, bez wywoływania migreny.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Ćwiczenia aerobowe niwelują ból głowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz