Szukaj

Choleryk jako typ osobowości

Istnieją cztery główne typy osobowości ludzkiej: sangwinik, melancholik, flegmatyk oraz choleryk. Zdecydowanie najtrudniejszym z nich jest ten ostatni – ludzie o cholerycznej osobowości to bardzo trudni partnerzy czy współpracownicy.

Choleryk jako typ osobowości

Warto posiadać wiedzę na temat choleryka, ponieważ istnieją sposoby, dzięki którym łatwiej będzie się z nim dogadać, współżyć na co dzień czy współpracować. Wiedząc, jak postępować z takim człowiekiem, uda się uniknąć wielu nieprzyjemności, przykrych sytuacji oraz nieprzyjemnych konfliktów

Cechy charakteryzujące choleryka

Choleryk to osoba energiczna, aktywna i dynamiczna w działaniu. Posiada bardzo dużo energii życiowej, silnie przeżywa różnorodne emocje. Choleryk będzie działał szybko, a reakcje na bodźce mogą być nieprzewidywalne. Pobudzi do działania także inne osoby. Jest nastawiony na kierowanie. Wzbudza respekt wśród ludzi, dlatego często pracuje dla grupy. Pełni w niej dominującą rolę.

Bardzo istotną wadą choleryka jest agresywność w sytuacjach, kiedy ktoś nie zgadza się z nim lub coś nie idzie po jego myśli. Dla niego rozwiązaniem w trudnych sytuacjach są krzyki i okazywanie nerwów. Człowiek o cholerycznym typie osobowości przejawia tendencje do agresywnych zachowań. Jest ciągle rozdrażniony i niezadowolony. Zdarza się, że ludzie o tym typie osobowości są zakompleksieni. Praca z nimi może być trudna. Jak więc choleryk współpracuje z innymi i jakim jest szefem?

Sukces a choleryczny typ osobowości

Choleryk to osoba władcza, dla której praca i osiąganie wyznaczonych przez siebie celów wynikają z potrzeb emocjonalnych. Współpraca z nim nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych, ale z pewnością przynosi efekty.

Mocne strony w pracy

Cechy, które w pracy będą traktowane jako pozytywne to aktywność, zorganizowanie, zdecydowanie oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Choleryk charakteryzuje się pewnością siebie, całkowitym poświęceniem w pracy, jest skoncentrowany na celach i konsekwentnie do nich dąży. Bardzo dobrze organizuje pracę, dzieli zadania, kładzie nacisk na wydajność, jego osobowość pobudza do działania również innych. Potrafi ogarnąć całokształt pracy, a konkurencja tylko zmotywuje go do wysiłku.

Negatywne cechy choleryka a  praca

Choleryk za wszelką cenę pragnie osiągać cele, poza tym oczekuje dowodów uznania, szacunku i docenienia. Osoba o takiej osobowości będzie podkreślać swój wkład w pracę i własne zasługi. Oczekuje od siebie bezgranicznego poświęcenia celom, gdyż jest pracoholikiem. W ten sam sposób będzie podchodzić do współpracowników. Ma skłonności do manipulowania innymi i zawsze chce dominować. Choleryk nie podporządkowuje się, nie umie przekazać innym kontroli. Ciężko uznać mu rację drugiej osoby, nie potrafi przyznać się do błędu i przeprosić. W pracy nie będzie w stanie wesprzeć innych ludzi, często zrani kogoś swoim zachowaniem. Jest uparty, zbyt pewny siebie, arogancki. Łatwo wyprowadzić go z równowagi, a kiedy się denerwuje dużo krzyczy, nie potrafiąc w żaden sposób dogadać się z innymi ludźmi.

praca

Jak go rozpoznać?

Z pewnością po wyglądzie, choć nie jest to jedyna wskazówka. Ubiera się raczej konserwatywnie. Nie szczególnie dba o wygląd zewnętrzny. Stawia raczej na wygodę i funkcjonalność. Charakteryzuje go szybki chód. Choleryk będzie miał przy sobie wszystko to, co niezbędne mu do pracy. W biurze postara się tworzyć atmosferę  nakierowaną na zadania, rozmowy towarzyskie raczej nie będą miały prawa się pojawiać. Sprawi, że klimat będzie bardzo konkretny.

Związek z cholerykiem

Związek z partnerem o cholerycznej osobowości może być bardzo ciężki. Gniew często będzie górował nad miłością. Kobieta będąca w związku z cholerykiem, który ją poniża, stosuje przemoc psychiczną, a czasem posuwa się również do przemocy fizycznej, często będzie tłumaczyła swojego mężczyznę. Snując fałszywe marzenia o tym, że kiedyś partner się zmieni i jego obietnice są prawdziwe, nie zostawi go. Tymczasem związek z prawdziwym cholerykiem to nic innego, jak więzienie. Taka toksyczna relacja niszczy kobietę, która nie zdaje sobie sprawy, że jej życie zmieni się tylko, kiedy odejdzie od partnera. Jest kilka sposobów, które mogą choć trochę pomóc w życiu przy boku choleryka:

Bardzo ważne jest, by kobieta będąca w związku z cholerykiem miała wokół siebie ludzi, którzy zawsze udzielą jej wsparcia emocjonalnego.

Nie powinna pozwalać sobie na podtrzymywanie fałszywych przekonań, że gniew jest nieunikniony, ale partner ją kocha. Gdy gniew zawsze zwycięża, nie ma mowy o prawdziwej miłości. Nic się nie zmieni! Trzeba sobie to uświadamiać.

Kobieta będąca w związku z cholerykiem powinna dbać o siebie, postępując czasem nieco egoistycznie. Nie można zaniedbywać własnych potrzeb. Warto spotykać się z ludźmi, poświęcać sobie trochę czasu każdego dnia, rozwijać własne zainteresowania. Takie zbudowanie niewidzialnej bariery pozwoli zdystansować się od choleryka w bezpieczny sposób.

Kolejną ważną radą będzie postępowanie w sytuacji rozgniewania się partnera. Nie wolno wtedy milczeć lub przepraszać. Warto potraktować choleryka obojętnie i nie wzburzać jego emocji. Potem należy spokojnie dać do zrozumienia, że jego zachowanie jest krzywdzące.

Nigdy nie powinno się reagować na gniew partnera w ten sam sposób. Kobieta, która jest nerwowa musi jak najszybciej rozładować własne emocje np. idąc na spacer.

Trzeba uodpornić się na stres. Warto każdego dnia relaksować się, ćwiczyć swoje własne potencjalne zachowania w sytuacji wybuchu partnera. Z pewnością wzmocni to organizm i pozwoli zredukować stresy.

Rozmawiając z cholerykiem powinno się zadawać mu wiele pytań szczegółowych. Są to bowiem osoby, według których jeśli nie ma pytania tzn. że wszystko jest jasne. Zadając mu wiele pytań, stawiając przed nim różne alternatywy, można unikać złości, ponieważ choleryk lubi mięć możliwości wyboru, a jego myślenie jest logiczne i rozsądne.

Ostatnią radą jest ucieczka. Gdy inne sposoby nie zadziałają, pozostanie jedynie ochronienie siebie i poproszenie o wsparcie innych ludzi. Być może rozstanie z cholerykiem będzie jedynym możliwym rozwiązaniem.

Choleryczny charakter dziecka

Obserwując swoje dziecko, można wywnioskować, jaki jest typ jego osobowości. To z kolei pomoże ukształtować w sobie odpowiednie podejście do wychowywania malucha. Dziecko wykazujące się cechami charakterystycznymi dla choleryka, będzie lubiło głośną i intensywną zabawę. Trzeba dać mu się wyszaleć, nie akceptując jednak zachowań przejawiających agresję. Taki maluch będzie zawsze przewodził podczas zabawy, potrzebuje ciągłego towarzystwa. Nie lubi natomiast, gdy ktoś chce go kontrolować, podejmować za niego decyzje. Rodzice powinni pozwolić mu na decydowanie o sobie, przy czym należy udzielić mu wsparcia, pomocy, dawać wskazówki.

Dziecko o cholerycznej osobowości nie akceptuje porażek. Prawie wszystko mu się udaje, jednak potrzebuje być chwalone i doceniane. Trzeba mieć do niego bardzo cierpliwe, ale i stanowcze podejście, ponieważ dzięki odpowiedniemu wychowaniu może w życiu wiele osiągnąć i świetnie sobie radzić.

Choleryk to najtrudniejszy typ osobowości. Ludzie z takim charakterem są bardzo silnymi osobowościami, ale nie uznają innych. Okazują mnóstwo agresji i nie potrafią wspierać drugiego człowieka. Warto znać sposoby postępowania z tymi osobami, ponieważ może zapewnić to ochronę prze cierpieniem i stresem. Warto pamiętać, że z każdego człowieka da się wyciągnąć to, co najlepsze, trzeba tylko wiedzieć, jak do niego podejść.

Barbara Rozmus

Komentarze do: Choleryk jako typ osobowości (1)

Ocelotic
Ocelotic 27-01-2018 12:19

Nawet posuwa

1

"Kobieta będąca w związku z cholerykiem, który ją poniża, stosuje przemoc psychiczną, a czasem posuwa..." To wszystko wyjaśnia na temat choleryka.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze