Szukaj

Zwiększenie dziennej dawki witaminy C pomocne w zwalczaniu chorób serca, udaru oraz raka

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych danych, zalecana dzienna dawka witaminy C jest mniejsza niż połowa tego, co powinno być zażywane. Jak twierdzą naukowcy, na łamach Critical Reviews in Food Science and Nutrition, istnieją przekonujące dowody na to, że zalecana dzienna dawka (GDA) witaminy C powinna być podniesiona do 200 miligramów dla dorosłych.Dla porównania jej obecny poziom, zalecany w Stanach Zjednoczonych, to 75 miligramów dla kobiet i 90 dla mężczyzn.

"Nadszedł czas, aby zacząć kierować się zdrowym rozsądkiem w tej kwestii. Znaczna liczba ludzi, w USA i na całym świecie, ma niedobór witaminy C w organizmie. Natomiast, pojawia się coraz więcej dowodów na to, że większe dawki tej witaminy mogą pomóc w zapobieganiu przewlekłym chorobom", powiedział prof. Balz Frei, dyrektor Linus Pauling Institute na Oregon State University, i jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie wpływu witaminy C na zdrowie.

Szersze badania metaboliczne, farmakokinetyczne, laboratoryjne i demograficzne sugerują, że wyższy poziom witaminy C moży przyczynić się do zmniejszenia występowania chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar, rak oraz podstawowe dolegliwości, które je sygnalizują, m. in. wysokie ciśnienie krwi, przewlekłe zapalenia, słaba odpowiedź immunologiczna i miażdżyca.


"200 miligram witaminy C dziennie nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia, wręcz przeciwnie - istnieją mocne dowody na to, że taka dawka dostarcza wielu korzyści zdrowotnych," powiedział prof. Frei.

Doskonała dieta, składająca się z od 5 do 10 porcji owoców i warzyw, surowych lub gotowanych na parze, oraz sześciu szklanek soku pomarańczowego, może dostarczyć 200 miligramów witaminy C dziennie.

Nawet przy obecnie zalecanej dawce, badania, przeprowadzone w USA i Kanadzie wykazały, że około jedna czwarta do jednej trzeciej ludzi ma nieznaczny niedobór witaminy C, a do 20 proc. osób, wśród niektórych grup społecznych, ma poważny niedobór - w tym bardzo często studenci. Palacze i osoby starsze są również narażone na znaczne ryzyko.

Jak podkreślają naukowcy, nawet nieznaczny niedobór może prowadzić do złego samopoczucia, zmęczenie i ospałości. Zdrowsze stężenie witaminy C w organizmie może poprawić odporność, złagodzić stany zapalne oraz znacznie obniżyć ciśnienie krwi.

Krytycy sugerują, iż niektóre z tych wyników są po prostu związane z ogólnie zdrowszą dietą, a nie konkretnie poziomem witaminy C w organizmie.

Jednak naukowcy podkreślają, że niektóre korzyści zdrowotne mogą korelować jeszcze silniej z witaminą C w osoczu niż ze spożyciem owoców i warzyw.

Badania w Oregon State University były wspierane przez  National Center for Complementary and Alternative Medicine.


Komentarze do: Zwiększenie dziennej dawki witaminy C pomocne w zwalczaniu chorób serca, udaru oraz raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz