Szukaj

Żory: Dwie pionierskie operacje jednego dnia. 60-latkowie mają szansę znów na aktywność fizyczną

Podziel się
Komentarze0

Blisko 2-godziny trwała zakończona sukcesem operacja wszczepienia „szytych na miarę” endoprotez stawu kolanowego, jakiej poddało się w żorskiej Sport Klinice dwóch 60-latków. Mężczyźni do szpitala trafili z zaawansowaną gonartrozą – chorobą zwyrodnieniową, uniemożliwiającą prawidłowe chodzenie.


Teraz dzięki pionierskiej na południu Polski operacji, będą mogli znów wrócić do aktywności fizycznej. – Był to pierwszy w tej części Polski zabieg wykorzystujący innowacyjną technologię Visionaire, stosowaną już w USA i Niemczech. Dzięki niej mogliśmy wszczepić endoprotezy idealnie dopasowane do kości pacjentów oraz wykonać sam zabieg w niecałe 2 godziny – przekonywał dr n. med. Juliszu Dec ze Sport Kliniki, który przeprowadzał jedną z operacji.

Dwie operacje jednocześnie

Klinika w Żorach może odhaczyć kolejny pionierski zabieg. Po przeprowadzonej w 2010 roku operacji wszczepienia łąkotki z wykorzystaniem materiału allogenicznego, przygotowanego przez Polski Bank Tkanek, dziś ortopedzi ze Sport Kliniki wszczepili dwóm mężczyznom z chorobą zwyrodnieniową „szyty na miarę” implanty stawu kolanowego.

Operację przeprowadzili jednocześnie na dwóch salach operacyjnych dr n. med Juliusz Dec i lek. med Mariusz Smolik, natomiast moderatorem zabiegu był prof. Carten O. Tibescu, niemiecki chirurg, pionier tego typu zabiegów na świecie.

W odróżnieniu jednak od dotychczas przeprowadzanych operacji wszczepienia endoprotez, dziś wykorzystano po raz pierwszy na południu Polski innowacyjną technologię Visionaire. Jej podstawą jest bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa wykonana w Centrum Diagnostycznym HELIMED, dzięki której możliwe było stworzenie protez dopasowanych anatomicznie do kości obu pacjentów.

- U obu mężczyzn najpierw wykonaliśmy diagnostykę RTG otrzymując obraz kończyn dolnych, a następnie rezonans magnetyczny, dzięki któremu mogliśmy, co do milimetra ocenić wygląd stawów i niewielkie, bo mające milimetry zmiany – tłumaczy dr n. med. Juliusz Dec ze Sport-Kliniki.


- W ten sposób uzyskany pełny obraz stanu kości obu mężczyzn został wysłany do Memphis w Stanach Zjednoczonych, gdzie inżynierowie zaprojektowali sterylne szablony endoprotezy, idealnie dopasowane do kości pacjentów. To co dziś obserwowaliśmy, czyli wszczepienie endoprotezy, było ostatnim etapem trwającego 3-tygodnie planowania zabiegu – dodaje.

Szybszy zabieg, krótsza rehabilitacja

Implanty stawu kolanowego, jakie dziś otrzymali 60-latkowie, zostały w całości zaprojektowane w technologii Visionaire, dzięki czemu są idealnie dopasowane do ich anatomii. Dla chirurgów, ale przede wszystkim dla blisko 9 milionów Polaków cierpiących na choroby zwyrodnieniowe, zabieg w Żorach jest przełomowy. Daje on bowiem nadzieję, na odzyskanie sprawności i powrót do aktywności fizycznej.


- Technologia ta jest przede wszystkim małoinwazyjna i oszczędzająca tkanki. Czas dzisiejszego zabiegu został skrócony do absolutnego minimum, co wiązało się z kolei z mniejsza utratą krwi i większym komfortem oraz bezpieczeństwem oby pacjentów.  Stosując Visionaire zredukowaliśmy także ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Co ważne, Visionaire pozwala perfekcyjnie dopasować protezę pod pacjenta, jeszcze przed operacją. Lepsze jej dopasowanie, a także wykonanie z ceramiki w technologii VERILAST wydłuża z kolei żywotność implantu stawu kolanowego nawet do 30 lat – wyjaśnia dr Dec.

W praktyce dla obu mężczyzn oznacza to szybszy powrót do zdrowia. Możliwy jest on m.in. dzięki zastosowaniu dziś specjalnego okołooperacyjnego protokołu przeciwbólowego stworzonego przez specjalistów z Żor. Pozwala on na rozpoczęcie rehabilitacji nawet tego samego dnia co operacja i racji i powrót do domu po 3-4 dniach od wszczepienia endoprotezy. Wcześniejsza jest także tzw. pionizacja pacjenta. Już w tym samym dniu, w którym wykonana została operacja wstaje on z łóżka i robi pierwsze kroki.

Dzisiejsza operacja odbyła się w ramach konferencji naukowej „Nowoczesna endoprotezoplastyka stawu kolanowego w oparciu o obrazowe planowanie przedoperacyjne”. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Carsten O. Tibesku z ośrodka Sporthopaedicum Straubing.

Sport Klinika to dziś jeden z największych w Polsce ośrodków specjalizujący się w leczeniu schorzeń i urazów narządów ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem urazów sportowych. Placówka powstała w 2002 roku. Jej specjalnością są małoinwazyjne zabiegi operacyjne metoda artroskopową, a w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze stawu kolanowego i ramiennego.

Do końca 2011 w klinice wykonano ponad 8 tys. artroskopowych rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL). W szpitalu przeprowadzane są operacje refundowane przez NFZ oraz zabiegi komercyjne. Ośrodek od lat współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. www.sport-klinika.pl

Komentarze do: Żory: Dwie pionierskie operacje jednego dnia. 60-latkowie mają szansę znów na aktywność fizyczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz