Szukaj

Złapany na gorącym uczynku!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of British Columbia zrekonstruowali scenę zbrodni! Zbyt małą dla jakiegokolwiek mikroskopu, a więc musieli posłużyć się silnym promieniowaniem X. A to wszystko po to, aby złapać winnego na gorącym uczynku. Winnego arytmii serca.Arytmie charakteryzują się zbyt szybkim, zbyt wolnym bądź nieregularnym biciem serca. Mogą spowodować spadek przepływu krwi do mózgu i ciała, co przekłada się na zgon w najgorszym przypadku.

W tych mniej drastycznych na palpitacje, zawroty głowy, omdlenia.

Badanie zostało zaprezentowane na konferencji naukowej 2013 Annual Meeting of the American Association for the Advancement of Science (AAAS) w Bostonie, w postaci animowanego modelu 3D, który ujawnia po raz pierwszy w jaki sposób genetyczne mutacje dotykają kluczowej ścieżki w komórkach mięśnia sercowego, który kontroluje jego rytm.


Dr Filip Van Petegem mówi: nasze serce działa na wapń. Każde uderzenie jest poprzedzane jonami wapnia pędzącymi w komórkach mięśnia sercowego. Następnie specjalna proteina otwiera ścieżkę dla calcium, które zostaje uwolnione z przedziałów w tych komórkach. Pojawia się skurcz serca.

Mutacje genu, który tworzy tę proteinę, były powiązane z arytmią i nagłą śmiercią sercową u generalnie zdrowych ludzi.

Van Petegem kontynuuje: rekonstrukcja tej ścieżki i jej dynamicznego ruchu pozwoliła nam zaobserwować ten proces w działaniu. Zauważyliśmy, że mutacje destabilizują strukturę ścieżki, a to sprawia, że wapń jest uwalniany zbyt wcześnie.

Jeżeli uda się znaleźć sposób na ustabilizowanie tej ścieżki, uda się także zapobiec śmiertelnym atakom u ludzi.

Komentarze do: Złapany na gorącym uczynku!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz