Szukaj

Zdrowe serce ma związek z funkcjonowaniem umysłu

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze analizy sugerują, że młodzi dorośli ludzie, których ciśnienie krwi nie przekracza normy, w średnim wieku będą mieli lepszą pamięć i funkcje umysłowe niż ich równolatkowie, którzy mają wysokie ciśnienie.

Poprzednie badania łączyły ze sobą kiepską kondycję fizyczną oraz zdrowie serca w średnim wieku – miało to mieć wpływ na regres funkcji umysłowych i demencję starczą w wieku ok. 70 – 80 lat. Nowe badania sugerują, że związek między zdrowiem serca a funkcjonowaniem mózgu pojawia się już znacznie wcześniej, łącząc ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi z bystrością umysłu dekady później.

„Wiemy, że te czynniki ryzyka są istotne później w życiu, ale co jest ważne, zdają się być istotne dla zdrowia już od najmłodszych lat po nastoletnie”, mówi dr Kristine Yaffe.

Badacze śledzili  przez 25 lat więcej niż trzy tysiące młodych ludzi w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat. Uczestnicy byli kontrolowani co dwa lub pięć lat na czczo. Mierzono im ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu.

Po upływie 25 lat uczestnicy otrzymali do wypełnienia test, który miał sprawdzić ich pamięć oraz możliwości uczenia się, starzenie się mózgu, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Badacze brali pod uwagę wagę uczestników, wzrost, uzależnienie od papierosów oraz alkoholu, wiek, płeć, rasę oraz proces edukacji.

Wyższe ciśnienie krwi rozpoznane we wcześniejszych latach życia było powiązane z regresem umiejętności wszystkich trzech funkcji umysłu podczas testu, który został przeprowadzony 25 lat później. Taki sam związek odkryto przy podwyższonym poziomie cukru we krwi – ludzie zakwalifikowani jako diabetycy osiągnęli gorsze wyniki niż te osoby, które nie chorowały na cukrzycę. U nich poziom cukru we krwi nie wpływał na sprawność umysłu. Osoby z podwyższonym cholesterolem osiągnęły niższe wyniki testowe, ale nie była widoczna żadna różnica, jeśli chodzi o funkcje starzejącego się mózgu oraz szybkość podejmowania decyzji.

Dr Kristine Yaffe twierdzi, że wiele młodych osób ma podwyższone, zbliżone do górnej granicy wyniki, jeśli chodzi o ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. Dr Jennifer Robinson dodaje, że osoby badane nie były w żaden sposób ograniczone przez sprawność umysłu, ale kilka dekad później mogą mieć już problemy z funkcjonowaniem mózgu. Dr Robinson nie była zaangażowana w najnowsze badania, ale prowadzi badania nad chorobami krążeniowymi na Uniwersytecie Iowa. „Uważam to za fascynujące, że te badania jako pierwsze pozwolą pójść naprzód kolejnym, jeśli chodzi o badanie czynników ryzyka wpływających na umiejętności poznawcze”, powiedziała. „Znajdziemy znaczące zmiany wcześniej, niż skumulują się one w szkodzące zdrowiu efekty”.
„Badania zdrowia publicznego są niezwykle ważne”, dodaje. Niemal każda osoba spotkana na ulicy powie, że przestrzeganie diety i regularne ćwiczenia utrzymują serce w zdrowiu oraz są ważne dla ciała. - Ale nie każdy podąża za tymi wskazaniami – mówi dr Robinson.

Młodzi ludzie z wynikami mieszczącymi się w górnej granicy nie potrzebują leczenia, ale ważne jest promowanie zdrowego serca oraz dbania o zdrowie wśród ludzi w każdym wieku, a zwłaszcza młodych, kiedy zdrowe serce jest ważne dla funkcji mózgu w okresie dorastania i późniejszych latach.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Zdrowe serce ma związek z funkcjonowaniem umysłu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz