Szukaj

Zanieczyszczenia atmosferyczne zatykają tętnice

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy z University of Michigan przestudiowali skutek zanieczyszczeń powietrza dla krążenia krwi. Ich wnioski ukazały się w Plos Biology. Badacze udowadniają tutaj, iż istnieje powiązanie między zanieczyszczeniami atmosferycznymi a ryzykiem miażdżycy (odkładanie płytek tłuszczu na ściankach tętnic, co może prowadzić do zawału serca).Prace przeprowadzono na ponad 5 000 Amerykanów w wieku od 45 do 84 lat, mieszkających w sześciu różnych miastach.

Naukowcy zmierzyli u uczestników grubość kompleksu wewnętrznej i środkowej warstwy tętnicy szyjnej (ang. IMT, intima-media thickness) na początku badania, a następnie po 3 latach.

Tętnica szyjna doprowadza krew do głowy, mózgu i szyi, a pomiar IMT wskazuje na ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Kiedy tłuszcze odkładają się na ściankach tętnic, średnica naczyń zmniejsza się, a przepływ krwi jest utrudniony.


Poziom zanieczyszczeń obliczono według stężenia drobnych cząstek PM2,5 w powietrzu. Cząstki PM2,5 mają średnicę mniejszą niż 2,5 mikrometrów i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza, ponieważ są obecne w spalinach z różnych źródeł (samochody, centrale nuklearne).

W przetestowanych miastach poziom zanieczyszczeń mieścił się w granicach od 11,3 µg/m3 w Saint Paul do 23 µg/m3 w Los Angeles.

Według rezultatów, grubość IMT tętnicy szyjnej na początku badania wynosiła średnio 700 µm i urosła o 14 µm rocznie, niezależnie od wieku uczestnika.

Wzrost tego wskaźnika były większy w strefach najbardziej zanieczyszczonych.

Jak uważa kierująca tym badaniem Sara Adar, mieszkańcy stref zanieczyszczonych mają średnio o 2% większe ryzyko zawału serca niż reszta populacji.

Komentarze do: Zanieczyszczenia atmosferyczne zatykają tętnice

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz