Szukaj

Wzrost liczby zakażeń wirusem HIV w Rosji!

Podziel się
Komentarze0

W przeciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych przypadków zarażenia wirusem HIV wzrosła z 370 000 do około 703 000, mówi Vadim Pokrovski, specjalista z Rosyjskiego Centrum do Walki z AIDS. Dożylne przyjmowanie narkotyków jest główną przyczyną zakażeń wirusem HIV w tym kraju. Wirus przenosi się głównie poprzez wielokrotne używanie tych samych strzykawek oraz kontakty seksualne z zarażonymi i uzależnionymi od narkotyków partnerami.Brak pożądanych efektów w walce z epidemią wynika ze stygmatyzacji osób zakażonych, silnego wpływu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która odcina się od spraw seksualności i uzależnienia od narkotyków, oraz z braku wspólnej strategii w kwestii profilaktyki.

Specjaliści zwracają uwagę na stale pogarszającą się sytuację. Od początku 2012 roku zarejestrowano 60 000 nosicieli wirusa HIV, a każdego dnia w Rosji diagnozowanych jest 200 nowych przypadków. Od końca 1980 roku zmarło 125 000 seropozytywnych osób, w czym około 20 000 osób w tym roku.


Według oficjalnych danych Programu ONZ na rzecz walki z AIDS (UNAIDS) z 2011 roku, w Rosji żyje około 1,2 miliona nosicieli wirusa HIV, co stanowi 1% dorosłych mieszkańców tego kraju, podczas gdy średnia dla Europy Środkowej i Zachodniej wynosi 0,2 % dorosłej populacji.

W październiku 2012 roku UNAIDS wezwało Rosję do poprawy systemu profilaktyki do walki przeciwko tej chorobie i o pracę nad uświadomieniem populacji tego - liczącego 143,1 miliona mieszkańców - kraju.

Komentarze do: Wzrost liczby zakażeń wirusem HIV w Rosji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz