Szukaj

W skrócie: kolejni chorzy uleczeni z AIDS?

Podziel się
Komentarze0

Trzydzieści lat po odkryciu wirusa HIV, nadzieja na całkowite wyzdrowienie z AIDS nie wydaje się już aż tak złudna. Wszystko zaczęło się od tak zwanego „pacjenta z Berlina". Timothy Brown, bo o niego chodzi, został uleczony z AIDS dzięki przeszczepowi szpiku kostnego w terapii białaczki.Ostatnio międzynarodowa prasa doniosła o funkcjonalnym wyzdrowieniu niemowlęcia, zarażonego wirusem HIV jeszcze w życiu płodowym. Czternastu francuskich pacjentów żyje od wielu lat z wirusem, nie zażywając leków.

Doniesienia o funkcjonalnym wyzdrowieniu dwóch seropozytywnych Amerykanów oferują nową nadzieję chorym.

Ich przypadki przedstawiono na kongresie naukowym International Aids Society. Sugerują, że AIDS nie jest nieuleczalne.


Obydwaj pacjenci przeszli transplantację szpiku kostnego w terapii chłoniaka Hodgkina (rak układu odpornościowego). Od tamtej pory nie stwierdzono w ich organizmach obecności wirusa HIV.

Rezultaty te przedstawiono już rok temu na konferencji na temat AIDS, ale w tamtym czasie pacjenci w dalszym ciągu zażywali leki antywirusowe, pozwalające na utrzymanie wirusa na bardzo niskim poziomie w organizmie.

Dziś naukowcy pokazują, że także po przerwaniu terapii kilka miesięcy temu nie stwierdza się obecności HIV we krwi pacjentów.

Niestety, ta metoda leczenia nie może być ratunkiem dla wszystkich pacjentów seropozytywnych, ponieważ transplantacja szpiku to bardzo ciężka i niebezpieczna operacja. Dodatkowo, obydwaj Amerykanie mają mutację, której zawdzięczają, że są bardziej oporni na wirusa, a to oznacza, że terapia może nie działać u innych chorych.

Komentarze do: W skrócie: kolejni chorzy uleczeni z AIDS?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz