Szukaj

Umieralność wśród białych i czarnych Amerykanów

Podziel się
Komentarze0

Ludzie o jasnej karnacji w Stanach Zjednoczonych żyją zwykle dłużej niż osoby o tej ciemniejszej. Jednak najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane ostatnio, wykazuje, że różnica w długości życia między osobami rasy białej a rasy czarnej zmniejsza się. Naukowcy tłumaczą ten fakt tym, że coraz mniej Afroamerykanów umiera na AIDS i choroby serca, oraz tym, że znacznie spadła liczba przypadków przedawkowania narkotyków.Sam Harper z McGill University w Montrealu, główny autor nowego raportu, opublikowanego jako efekt badań w Journal of American Medical Association, twierdzi, że istnieje jeszcze dość duża różnica w długości życia między mężczyznami i kobietami. Co więcej, jest ona nadal znacznie większa niż byśmy tego oczekiwali.

Naukowiec korzystał z danych krajowych, w tym tablic długości życia z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Harper wraz z kolegami porównali więc długość życia białych i czarnych, zarówno mężczyzn jak i kobiet, w latach 2003 i 2008. W tym okresie, średnia długość życia wzrosła we wszystkich grupach.

U mężczyzn wzrosła więc z 75,3 lat do 76,2 dla białych i z 68,8 do 70,8 dla czarnych. Większy wzrost wśród czarnych mężczyzn oznacza, że różnica między rasami zmalała z 6,5 lat spodziewanego trwania cyklu życia do 5,4 lat.


Średnia długość życia wzrosła z 80,3 lat do 81,2 dla białych kobiet i z 75,7 do 77,5 dla czarnych kobiet – różnica wynosiła 4,6 lat w 2003 roku w porównaniu do 3,7 lat w 2008 roku.

Większa liczba zachorowań na serce u czarnych Amerykanów nadal w największym stopniu przyczynia się do obniżenia średniej długości życia u kobiet i mężczyzn. Jednak naukowcy przypisują poprawę nowym metodom zapobiegania i leczenia, zarówno chorób serca, jak i infekcji HIV wśród Murzynów.

Jednym z wyjaśnień jest to, że coraz mniej Amerykanów pali, redukując w ten sposób ryzyko pojawiania się chorób układu krążenia i niektórych nowotworów.

Według Ellen Meara z The Dartmouth Institute w Lebanon w New Hampshire, która badała różnice w długości życia, jesteśmy świadkami niezwykłej poprawy, która korzystnie wpłynie na przyszłość. 

Jednak, równocześnie wzrasta liczby zgonów z powodu zatruć pośród osób białych. U ludzi w wieku od 20 do 54 lat, przypadkowe zatrucia przekroczyły liczbę zgonów w wypadkach  samochodowych. Zdaniem dr Meara, wynika to z coraz większego poziomu nadużywania leków na receptę, w tym leków przeciwbólowych.

Na dzień dzisiejszy jest to bardzo powszechne zjawisko pośród białych Amerykanów i są obawy, że zagrażać to będzie również innym populacjom.

Komentarze do: Umieralność wśród białych i czarnych Amerykanów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz